IUNG: Największy deficyt wody nadal na terenie Pobrzeża Szczecińskiego

01 sierpień 2020
(0 Głosów)
Autor 
Duże niedobory wody od -120 do -159 mm nadal wystąpiły w zachodniej części Pojezierza Pomorskiego oraz Wielkopolskiego Fot. IUNG-PIB

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach wydał siódmy komunikat dotyczący występowania suszy na terenie Polski w okresie od 21 maja do 20 lipca 2020 roku. Deficyt wody nadal największe szkody wyrządza na północy kraju. Najgorzej jest w uprawach kukurydzy.

W komunikacie IUNG czytamy, że obszar z największym deficytem wody nie uległ zmianie i w dalszym ciągu notowany jest na terenie Pobrzeża Szczecińskiego (Uznam, Wolin, Równina: Wkrzańska, Wełtyńska, Pyrzycka oraz Wzgórze Bukowe), wynosi od -160 do -189 mm. Na tym terenie deficyt wody w stosunku do poprzedniego okresu (11 V – 10 VII) zwiększył się do 10 mm. Duże niedobory wody od -120 do -159 mm nadal wystąpiły w zachodniej części Pojezierza Pomorskiego oraz Wielkopolskiego, a we wschodnich rejonach tych regionów notowano deficyt wody od -50 do -119 mm. Na pozostałym terenie Polski nie notowano niedoborów wody dla roślin uprawnych.

Susza rolnicza utrzymuje się na terenie województw: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz dolnośląskiego. Odnotowano ją w uprawach kukurydzy na ziarno oraz kiszonkę, krzewów owocowych, roślin strączkowych, zbóż jarych, zbóż ozimych, warzyw gruntowych, tytoniu, truskawek oraz drzew owocowych.

Największe zagrożenie suszą rolniczą wystąpiło wśród upraw kukurydzy na ziarno. Suszę w tych uprawach odnotowano w 120 gminach Polski (4,84% gmin kraju).

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: IUNG

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…