Zbiory zbóż powinny być większe niż w poprzednim sezonie

05 sierpień 2020
(0 Głosów)
Autor 
Zbiory pszenicy oszacowano na 11,6 mln ton, o 5% więcej niż w poprzednim roku

Biuro Analiz i Strategii KOWR podało szacunkowe ilości zbiorów w obecnym sezonie. Wstępnie oceniono, że średni plon zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi w Polsce w 2020 r. wyniósł 38,6 dt/ha i był o 10% wyższy niż rok wcześniej.

Według wstępnego szacunku GUS w tym roku powierzchnia uprawy zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wyniosła około 7,2 mln ha i była o 1% większa niż przed rokiem. Powierzchnia uprawy pszenicy ukształtowała się na poziomie 2,5 mln ha, pszenżyta – 1,3 mln ha, żyta, jęczmienia i mieszanek zbożowych – po około 1 mln ha, a owsa – 0,5 mln ha.

Wstępnie oceniono, że średni plon zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi w Polsce w 2020 r. wyniósł 38,6 dt/ha i był o 10% wyższy niż rok wcześniej. Według GUS tegoroczne zbiory zbóż podstawowych z mieszankami (bez kukurydzy, prosa i gryki) ukształtują się na poziomie 27,9 mln ton wobec 25,1 mln ton w 2019 r. (tj. o 11% wyższym).

tabela zboza

 

 

Zbiory pszenicy oszacowano na 11,6 mln ton, o 5% więcej niż w poprzednim roku, a żyta – 2,9 mln ton, o blisko 20% więcej. Większe od ubiegłorocznych będą również zbiory pozostałych zbóż. Na ostateczny wynik zbiorów i ich jakość będzie miała wpływ pogoda podczas żniw.

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: KOWR

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…