IUNG: Susza w jedenastu województwach

17 sierpień 2020
(0 Głosów)
Autor 
Oficjalnie susze rolniczą stwierdzono na terenie jedenastu województw Fot. IUNG-PIB

Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach opublikował kolejny raport dotyczący suszy na terenie kraju. Obszar z największym deficytem wody w dalszym ciągu notowany jest na terenie Pobrzeża Szczecińskiego.

W dziewiątym okresie raportowania tj. od 11 czerwca do 10 sierpnia 2020 roku obszarem o największym deficycie wody w dalszym ciągu był teren Pobrzeża Szczecińskiego (Uznam, Wolin, Równina: Wkrzańska, Wełtyńska, Pyrzycka oraz Wzgórze Bukowe). Na tym terenie deficyt wody w stosunku do poprzedniego okresu (1 VI – 31 VII) uległ zwiększeniu o 10 mm. Tej wielkości niedobory wody notowano również na terenie Wzniesień Żarskich, Wzgórz Dalkowskich oraz Pobrzeża Gdańskiego. Tylko nieco mniejsze niedobry wody wystąpiły na Pojezierzu Leszczyńskim oraz we wschodniej części Równiny Bielskiej i Wysoczyzny Białostockiej. Duże niedobory wody wystąpiły na Pojezierzu Pomorskim, Wielkopolskim oraz na Nizinie Wielkopolskiej. W południowych rejonach Polski nie notowano niedoborów wody dla roślin uprawnych.

Oficjalnie susze rolniczą stwierdzono na terenie jedenastu województw: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, pomorskiego, lubuskiego, warmińsko-mazurskiego, dolnośląskiego, podlaskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.

Susza notowana jest w uprawach: kukurydzy, krzewów owocowych, roślin strączkowych, warzyw gruntowych, tytoniu, ziemniaków, chmielu, truskawek, buraka cukrowego, drzew owocowych oraz zbóż jarych i ozimych.

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: IUNG-PIB

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…