Polska przoduje w produkcji buraków ćwikłowych

02 grudzień 2020
(0 Głosów)
Autor 
W 2019 r. buraki ćwikłowe sprzedawano głównie na rynku UE

Polska zajmuje pierwsze miejsce w produkcji buraków ćwikłowych. Burak ćwikłowy jest popularnym warzywem uprawianym w Polsce. Najczęściej eksportowane sa na Słowację i do Czech.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poinformował, że krajowe zbiory kształtują się na poziomie 281–375 tys. ton, co plasuje nasz kraj na pierwszym miejscu w unijnej produkcji buraka ćwikłowego. Udział Polski w 2019 r. w produkcji UE wyniósł 35%.

Polacy lubią buraki ćwikłowe
Burak ćwikłowy jest chętnie spożywany w Polsce. Warzywo to jest powszechnie cenione za swoje właściwości zdrowotne i lecznicze. Burak ćwikłowy jest lekkostrawny i niskokaloryczny. Dzięki dużej zawartości błonnika wpływa korzystnie na procesy trawienne. Zawarte w nim sole mineralne działają odkwaszająco. Z uwagi na trwałość przechowalniczą może być spożywany w stanie świeżym prawie przez cały rok.

Burak ćwikłowy jest cennym surowcem wykorzystywanym powszechnie w przemyśle przetwórczym do produkcji suszu, mrożonek, różnego rodzaju konserw, ćwikły oraz soków pitnych i zagęszczonych, a ostatnio w coraz większym stopniu – do produkcji naturalnych barwników – wyjaśnia Marcin Wroński, zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Marcin Wroński informuje, że sprzedaż zagraniczna świeżych buraków ćwikłowych jest stosunkowo niewielka. W ostatnich pięciu latach eksport buraków kształtował się w przedziale 16–25 tys. ton, co stanowiło średnio 7% ich zbiorów w Polsce. Wartość eksportu wynosiła od 7 mln EUR do 14 mln EUR.

buraki

W 2019 r. buraki ćwikłowe sprzedawano głównie na rynku UE (16 tys. ton, 88% wolumenu eksportu), przede wszystkim na Słowację (4,3 tys. ton, 24% udziału), do Czech (3,6 tys. ton, 20%) oraz Rumunii (2,3 tys. ton, 13%). Znaczącym odbiorcą buraków ćwikłowych spośród krajów trzecich była Ukraina (1,8 tys. ton, 10% wolumenu eksportu).

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: KOWR

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…