Jak przezimowały drzewa i krzewy owocowe w 2021 r.

01 czerwiec 2021
(0 Głosów)
Autor 
Warunki pogodowe podczas zimy 2020/21 były zmienne

W bieżącym roku kwitnienie drzew i krzewów owocowych oraz roślin na plantacjach jagodowych było opóźnione, w zależności od regionu kraju, od kilku do nawet kilkunastu dni.

 Utrzymujące się w pierwszych miesiącach okresu wegetacyjnego niskie temperatury przyczyniły się również do znacznego ograniczenia oblotów zapylaczy, a występujące częste opady deszczu utrudniały prowadzenie ochrony roślin przed chorobami grzybowymi i szkodnikami roślin.

Ocena przezimowania drzew, krzewów owocowych i plantacji jagodowych oraz stan upraw ogrodniczych 

 

Warunki pogodowe podczas zimy 2020/21 były zmienne.

 

Pod koniec 2020 r. relatywnie wysokie temperatury i częste opady deszczu zaburzały proces przechodzenia roślin w stan spoczynku.

Na początku 2021 r. nastąpiło znaczne obniżenie temperatur, któremu towarzyszyły obfite opady śniegu. W wielu rejonach kraju występowały silne mrozy, lecz dzięki utrzymującej się okrywie śnieżnej ich negatywny wpływ na rośliny był ograniczony.

W konsekwencji większość drzew i krzewów owocowych okres zimy przetrwała w zadowalającej kondycji. Zaobserwowane uszkodzenia mrozowe pojawiały się zazwyczaj na roślinach młodych, chorych, bądź zaniedbanych.

Większym problemem, dotyczącym zwłaszcza młodych nasadzeń drzew i krzewów okazały się natomiast uszkodzenia spowodowane żerowaniem dzikiej zwierzyny. Niskie temperatury powietrza na początku okresu wegetacyjnego przyczyniły się do spowolnienia rozwoju pąków kwiatowych drzew, co na większości plantacji stanowiło dostateczną ochronę przed uszkodzeniami w wyniku nocnych przymrozków.

Z powodu przymrozków na przełomie kwietnia i maja zaobserwowano lokalnie występujące uszkodzenia kwiatów, głównie w uprawach moreli, brzoskwiń, czereśni i wiśni oraz sporadycznie na plantacjach wczesnych odmian jabłoni. Niskie temperatury na początku wiosny w bieżącym roku przyczyniły się do skrócenia okresu kwitnienia drzew i krzewów owocowych, przy czym sama intensywność kwitnienia także była niższa, a aktywność zapylaczy ograniczona.

Dzięki długo utrzymującej się grubej pokrywie śnieżnej większość plantacji truskawek nie ucierpiała z powodu mrozów. Topniejący śnieg zapewnił też dostateczne nawodnienie gleby.

Negatywny rozkład wiosennych temperatur znacząco opóźnił wegetację roślin. Kwitnienie truskawek, w zależności od rejonu, rozpoczynało się pod koniec kwietnia i na początku maja. W wyniku majowych przymrozków, pojawiające się pierwsze kwiaty ulegały uszkodzeniom, jednak powstałe straty nie były dotkliwe. Ze względu na częste deszcze w wielu rejonach kraju utrudnione było natomiast prowadzenie chemicznej ochrony roślin przed chorobami grzybowymi.

Siew warzyw gruntowych w bieżącym roku był opóźniony i rozciągnięty w czasie. Z powodu niekorzystnych warunków pogodowych i znacznej wilgotności gleby, w niektórych regionach kraju nie można było przed siewem dokonać stosownych zabiegów agrotechnicznych. Wschody warzyw rozpoczęły się z 1-3 tygodniowym opóźnieniem i były przeważnie nierównomierne.

Czynnikiem sprzyjającym dalszej wegetacji warzyw jest relatywnie wysoka zawartość wody zgromadzonej w glebie. Ze względu na obserwowane w ostatnich latach liczne anomalie pogodowe, zwiększa się liczba producentów, którzy decydują się na produkowanie rozsad warzyw w doniczkach, stosują tunele foliowe bądź też okrywają plantacje agrowłókniną.

Zaopatrzenie w nawozy i nasiona było przeważnie bardzo dobre, chociaż obserwuje się stopniowy wzrost ich cen. Rzeczoznawcy sygnalizują natomiast problemy związane z dostępnością środków ochrony roślin, które są sukcesywnie wycofywane, a na ich miejsce wprowadzane są znacznie droższe środki biologiczne.

 

 

Źródło: GUS

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…