Uniwersalne odmiany kukurydzy

03 styczeń 2022
(0 Głosów)
Autor 
fot. zycierolnika.pl

2021 rok był wyjątkowo korzystny dla producentów kukurydzy. Mimo wysokich kosztów, jakie ponosili plantatorzy na suszenie ziarna, auprawa okazała się wyjątkowo rentowna.

Ubiegłoroczne uwarunkowania z pewnością wpłyną na zwiększenie areału pod zasiewy. Dystrybutorzy materiału siewnego odnotowują zdecydowanie większe zainteresowanie nasionami. Trwa dobra koniunktura. W ramach dywersyfikacji można zastanowić się nad uprawą odmian o różnym przeznaczeniu, a także i odmian uniwersalnych.

 

 

Niezależnie od kierunku użytkowania warto przeanalizować potencjał plonotwórczy odmian. Jest on związany z ich wczesnością. Generalnie odmiany późniejsze wydają wyższy plon. Ważna jest także stabilność plonowania, którą mierzy się analizując wierność plonu na przestrzeni kilku lat. Istotny jest również wigor początkowy oraz tolerancja na wiosenne chłody. Te cechy są bardzo ważne, niezależnie od tego czy uprawiamy kukurydzę na ziarno, z przeznaczeniem na produkcję kiszonki czy też odmiany uniwersalne.

 

 

Do niedawna obowiązywało przekonanie, iż odmiany uniwersalne są mało satysfakcjonującym kompromisem. Efekt pracy hodowców przełamał jednak ten stereotyp. Na rynku dostępne są obecnie odmiany, które świetnie nadają się do uprawy zarówno na ziarno, jak i na kiszonkę. Parametrami jakościowymi i potencjałem plonowania dorównują rekordzistom z tych dwóch segmentów. Taki wybór zmniejsza ryzyko uprawowe i maksymalnie uniezależnia produkcję od aury.

 

 

Na przestrzeni ostatnich kilku lat mamy coraz częściej do czynienia z anomaliami pogodowymi. W jednym roku nęka nas susza, w kolejnym obfite deszcze. Lata z deficytami opadów są niekorzystne dla odmian kiszonkowych, z kolei te mokre obniżają opłacalność produkcji ziarna – podwyższają koszty jego suszenia. Wybór odmian uniwersalnych to element dobrej praktyki rolniczej zwiększający bezpieczeństwo produkcji. W zależności od przebiegu warunków pogodowych oraz koniuktury, rolnik sam decyduje czy sprzątnie kukurydzę wcześniej z pola i przeznaczy ją na kiszonkę czy też zostawi ją na dłużej i wykorzystana na ziarno. Ten werdykt zapada przed zbiorem.

 

 

Zakup właściwej odmiany kukurydzy do określonego kierunku użytkowania jest jednym z ważniejszych czynników decydujących o powodzeniu uprawy. Na początku sezonu wegetacyjnego trudno przewidzieć czy będzie on obfitował w deszcze, czy też rośliny będzie nękał stres suszy.

 

 

Uniwersalne odmiany kukurydzy dają rolnikowi możliwość decydowania o przeznaczeniu produkcji dopiero w końcu sezonu. Doświadczenia zebrane w całym okresie wegetacji roślin pozwalają podjąć najbardziej racjonalną decyzję. Tym samym można powiedzieć, że nowe odmiany uniwersalne to bufor ochronny, uniezależniający rentowność produkcji od warunków pogodowych.

 

 

Anna Rogowska

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…