Dlaczego pomidory nie smakują już jak prawdziwe pomidory?

26 maj 2019
(1 Głos)
Autor 
Stworzenie smacznego, ponownie uprawianego pomidora zajmie trochę czasu

Nikogo nie zaskoczy stwierdzenie, że  smak pomidorów uprawnych pogorszył się na przestrzeni kilku, a nawet kilkunastu lat. Naukowcy uważają, że wiedzą dlaczego.

W najnowszym materiale opublikowanym w Nature Genetics badacze, w tym naukowcy z Agricultural Research Service i Boyce Thompson Institute, opisali genom nowoczesnych pomidorów oraz ich wolno rosnących krewnych. Eksperci zauważyli tysiące wcześniej nieznanych genów, porównując genomy pomidorów uprawianych z ich dzikimi krewnymi. Ich odkrycia są bardzo interesujące, nie tylko dla producentów tych jakże popularnych warzyw.

 

Brakujące geny
Porównując pomidory uprawne z ich dzikimi odpowiednikami, naukowcy zauważyli dosłownie tysiące genów, których brakowało w produktach, które zwykle znajdują się w naszych supermarketach. W niekończącym się dążeniu do rozwoju roślin, które produkują większe pomidory w szybszym tempie, ogrodnicy przesadzają na dużą skalę.

- Jednym z najważniejszych odkryć w budowie tego pan - genomu jest rzadka forma genu, określana jako TomLoxC” - tłumaczy James Giovannoni, współautor artykułu. „Gen wpływa na smak owoców, katalizując biosyntezę wielu lotnych substancji lipidowych (tłuszczowych), czyli związków, które łatwo odparowują i mają wpływ na smak.

 

Stworzenie smacznych pomidorów jest możliwe
Na podstawie własnych testów naukowcy uważają, że gen „wzmacniający smak” jest obecny tylko w około dwóch procentach nowoczesnych pomidorów zakupionych w sklepie, ale znaleziono go u ponad 90 procent ich dzikich krewnych. Stworzenie smacznego, ponownie uprawianego pomidora zajmie trochę czasu, ale odpowiednia hodowla może zwrócić niektóre z ważnych genów smakowych, które rośliny utraciły od czasu ich udomowienia.

 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…