W planach bioasekuracja na terenie całego kraju

20 styczeń 2018
(0 Głosów)
Autor 
Na potkaniu przekonsultowano plany związane z rozszerzeniem wymogów bioasekuracji na terytorium całego kraju

Na piątkowym spotkaniu konsultacyjnym w Ministerstwie Środowiska poruszono temat bioasekuracji oraz kar dla osób przeszkadzających w odstrzale dzików.

Spotkanie konsultacyjne w Ministerstwie Środowiska miało miejsce 19 stycznia br. Wzięli w nim udział podsekretarz stanu Rafał Romanowski, a także przedstawiciele organizacji ekologicznych, rolników oraz leśników i myśliwych. Rozmowom przewodził minister Henryk Kowalczyk.

 

Kary dla przeszkadzających tylko przy odstrzale sanitarnym

Podsekretarz stanu Rafał Romanowski zwrócił uwagę, że przepisy dotyczące osób przeszkadzających przy odstrzale dzików dotyczą odstrzału sanitarnego zastosowanego w celu redukcji populacji dzików, a nie zwykłych polowań.

- Czym innym jest normalne polowanie, a czym innym odstrzał sanitarny dzików zarządzony w celu ich depopulacji w związku z zagrożeniem związanym z wirusem ASF, który jest śmiertelny dla trzody chlewnej. Choroba nie jest groźna dla ludzi, ale powoduje straty gospodarcze – podkreślił podsekretarz stanu Rafał Romanowski.

 

Bioasekuracja na terenie całego kraju

Na potkaniu przekonsultowano plany związane z rozszerzeniem wymogów bioasekuracji na terytorium całego kraju. Zapewniono, że rolnicy utrzymujący trzodę chlewną, którzy nie będą w stanie ich spełnić otrzymają pomoc ze strony państwa.

Gospodarz spotkania, minister Henryk Kowalczyk podkreślił, że zrastająca populacja dzików stanowi obecnie ogromne niebezpieczeństwo, szczególnie dla trzody chlewnej ze względu na rozprzestrzeniająca się chorobę afrykańskiego pomoru świń i dlatego konieczna jest interwencja myśliwych, aby ją zredukować. Minister zaznaczył, że niezbędne jest wypracowanie dobrego kompromisu w sprawie nowelizacji Prawa łowieckiego.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…