Jak łowić ryby zgodnie z przepisami prawa?

26 kwiecień 2019
(0 Głosów)
Autor 
Sezon wędkarski właśnie się rozpoczyna Fot. GDOŚ

Wędkarze nieformalnie otwierają właśnie swój sezon. Termin 1 maja zbiega się z zakończeniem okresu ochronnego szczupaka i bolenia. Jest to także moment, w którym rozpoczyna się tzw. długi weekend.

Wyprawa na ryby wiąże się z bliskim obcowaniem z przyrodą, często w ciszy i w pięknych miejscach. O czym należy pamiętać oddając się swojemu hobby w zgodzie z przepisami prawa i z poszanowaniem środowiska przyrodniczego?

Natura nie potrzebuje twoich śmieci
Pamiętajmy aby stanowisko wędkarskie pozostawić po sobie czyste, śmieci zabrać ze sobą, a także zmotywować do tego swoich współtowarzyszy.

Zgodnie z Regulaminem Amatorskiego Połowu Ryb wędkarz zobowiązany jest bowiem utrzymać w czystości brzeg w promieniu 5 m od zajmowanego stanowiska wędkarskiego, bez względu na stan, jaki zastał przed rozpoczęciem połowu (rozdział III pkt 6 Regulaminu). Zdecydowanie przyjemniej wędkuje się i odpoczywa w czystym otoczeniu.

 

Ryby też mają prawo do życia
Należy także pamiętać o wymiarach i okresach ochronnych ryb oraz aby nie łowić ryb w odległości mniejszej niż 50 m od jazów, śluz, tam, zapór i innych urządzeń służących do piętrzenia wody oraz przepławek.

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przypomina, że w relacjach ludzi z przyrodą powinno się kierować bezinteresownością, sprawiedliwością i równymi prawami, takie podejście pozwala zachować harmonię i gwarantuje pozostawienie środowiska przyrodniczego przyszłym pokoleniom w stanie nienaruszonym.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…