Grypa ptaków na francuskiej fermie kaczek - Hongkong wstrzymuje import

14 październik 2019
(0 Głosów)
Autor 
Zakażone stado liczyło 2,6 tys. sztuk kaczek

Wykrycie wirusa grypy ptaków o niskiej zjadliwości podtypu H5 na francuskiej fermie kaczek, spowodowało wstrzymanie eksportu francuskich produktów drobiarskich do Hongkongu.

Jak podaje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz wirusa wykryto w centralnej części Francji, w departamencie  Loir-et-Cher. Zakażone stado liczyło 2,6 tys. sztuk kaczek.

Odpowiedzią na te informacje było wstrzymanie przez władze Hongkongu importu wszelkich produktów drobiarskich, w tym  jaj,  z regionu Loir–et-Cher.

 

Francja liderem w produkcji mięsa kaczego
Francuzi są liderem w produkcji mięsa kaczego w Unii Europejskiej. W 2018 roku produkcja mięsa kaczego we Francji wzrosła o 24 proc. do poziomu 225 tys. ton. Dla porównaniu, u kolejnych w rankingu największych producentów kaczek podaż wyniosła: Węgry - 93 tys. ton,  Polska - 51 tys. ton mięsa.

- Francja także w 2018 roku zgłaszała problemy zakażenia nisko zjadliwym wirusem grypy ptaków na fermach drobiu, szczególnie tych specjalizujących się w chowie kaczek. Niepokoiła wówczas różnorodność pojawiających się szczepów wirusa. Jednak największe straty ponieśli  w latach 2016-2017 producenci w południowo – zachodniej Francji specjalizującej się w produkcji foie gras - komentuje KIPDiP.

W walce z grypą ptaków zlikwidowano miliony kaczek i gęsi, a działając prewencyjnie przez dłuższy czas wstrzymywano się z wznowieniem produkcji. Francuski sektor dzięki pomocy finansowej ze strony Komisji Europejskiej i francuskiego rządu, szacowanej na 350 milionów euro, powoli odzyskiwał wcześniejszy potencjał produkcyjny.

Czytaj również>> Na rynku pojawi się bardziej etyczna wersja francuskiego pasztetu foie gras

- Kryzys jaki spotkał francuskich producentów foie gras,  pomimo kosztów które trzeba było ponieść, skłonił ich do zmian w metodach produkcji, aby zmniejszyć ryzyko związane z HPAI w przyszłości. Liczba kaczek wyprodukowanych we Francji w 2017 roku zmniejszyła się do 23 milionów z poziomu 29 milionów w 2016 r. oraz  37 milionów w 2015 roku. Przedstawiciele francuskiej branży oszacowali, że w 2017 roku o 20 procent zmniejszyła się produkcja foie gras - dodała Izba.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…