Specustawa dotycząca ASF została podpisana

29 styczeń 2020
(0 Głosów)
Autor 
Odstrzał sanitarny będą mogły realizować osoby posiadające prawo używania broni myśliwskiej

Prezydent Andrzej Duda podpisał wczoraj ustawę z 20 grudnia 2019 r., która dotyczy m.in. zwalczania ASF. Nowe regulacje prawne zaczynają obowiązywać dzień po ogłoszeniu.

Specustawa wprowadza regulacje prawne mające służyć zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, a w szczególności ASF oraz związanej z rozszerzaniem się obszaru występowania ASF konieczności redukcji populacji dzików na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zobacz również >> Naukowcy apelują o cofnięcie decyzji o odstrzale redukcyjnym dzików. Nie zatrzyma ASF

Jednym z istotnych rozwiązań jest wprowadzenie zmian w prawie łowieckim w odniesieniu do odstrzału sanitarnego. Odstrzał taki będą mogły realizować osoby posiadające prawo używania broni myśliwskiej i rekrutujące się spośród żołnierzy, policjantów, funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej i Straży Granicznej.

Na mocy nowych przepisów zabronione zostało celowe utrudnianie lub uniemożliwianie wykonywania polowania.

Zobacz również >> Specustawa o ASF może być niebezpieczna dla obywateli. Ekolodzy apelują o zmiany

Przy wykonywaniu odstrzału sanitarnego z nakazu wydanego na podstawie przepisów o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych możliwe będzie używanie broni palnej wyposażonej w tłumik. Broń z tłumikiem huku może być używana wyłącznie do wykonywania odstrzału sanitarnego. Wielu myśliwych nie zgadza się z tym tokiem myślenia zakładającym, że zwierzęta i tak będą się przemieszczać podczas zwykłego odstrzału.

Ustawa rozszerza także zakres nakazów, jakie może nałożyć na zarządców dróg publicznych, powiatowy lekarz weterynarii lub wojewoda, w przypadku zagrożenia wystąpieniem lub wystąpienia choroby zakaźnej zwierząt. Nakazy obejmują zamykanie znajdujących się pasach drogowych przejść dla zwierząt oraz wykonywanie przeszkód technicznych, w szczególności ogrodzeń.

 

Sabina Pietrek

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…