Czy na rynku trzody chlewnej może być jeszcze gorzej? Ceny są najniższe od kilku lat

30 listopad 2020
(0 Głosów)
Autor 
Sytuacja na rynku jest najgorsza od kilku lat

W zeszłym tygodniu na unijnych rynkach zaobserwowano spadek cen skupu tuczników od 4 do 9 centów za kg (wbc). Głównym powodem jest pandemia Covid-19. W kraju średnia cena w strefie białej wynosi 3,50 zł/kg (najniższa cena od pięciu lat), a na odbiór rolnicy czekają około 2 tygodni. W strefach ASF jest jeszcze gorzej.

Przyczyną bardzo złej sytuacji na rynku trzody chlewnej są zamknięte restauracje, brak imprez masowych, reżim sanitarny wprowadzony w zakładach mięsnych i niewystarczająca liczba pracowników na liniach przetwórczych składają się na kryzysowy obraz branży. Na rynek unijny trafia duża ilość taniej wieprzowiny z duńskich zakładów pozbawionych możliwości eksportu wieprzowiny do Chin z powodu wykrycia koronawirusa u pracowników.

Czytaj również >> Utraciłeś dochody z powodu ASF? Możesz jeszcze złożyć wniosek o pomoc

- Utrata przez Niemcy możliwości eksportowych do Chin z powodu ASF spowodowała dużą nadwyżkę nieubitego żywca. Uruchomienie nowej linii przetwórczej w największym niemieckim zakładzie w miejscowości Rheda-Wiedenbrück zwiększyło moce ubojowe o 40 tys. tuczników tygodniowo. Nadwyżka żywca oczekująca na ubój już nie rośnie. Według ISN pojawiła się nawet możliwość jej stopniowej redukcji. Według notowań ISN najwyższa cena skupu utrzymuje się w Hiszpanii 1,55 €/kg a najniższa w Belgii 1,00 €/kg (wbc). W dniu 25/11/2020 cena w Niemczech została utrzymana na niskim poziomie 1,19 €/kg (wbc) – informuje Aleksander Dargiewicz, Prezes POLPIG.

Najniższe ceny od lat

Krajowa średnia cena skupu w wadze żywej tuczników w strefie białej wynosi 3,50 zł/kg. Jest to najniższa cena od pięciu lat. Na odbiór świń rolnicy czekają około 2 tygodni. W strefach ASF ceny są niższe nawet o 1 zł/kg.

- Potrzebne jest wsparcie ze strony państwa i UE. Samoregulacja rynku przyniesie dramaty wielu rodzin rolniczych – dodaje Aleksander Dargiewicz.

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: KZP-PTCH

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…