Wykryto trzynaste ognisko grypy ptaków w Polsce

17 grudzień 2020
(0 Głosów)
Autor 
Trzynaste w II półroczu br. ognisko HPAI wykryto w gospodarstwie utrzymującym 10 200 indyków

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o wykryciu trzynastego w  II półroczu br. ogniska HPAI w gospodarstwie utrzymującym 10 200 indyków rzeźnych w wieku 17 tygodni.

Gospodarstwo, w którym wykryto trzynaste ognisko zlokalizowane jest w miejscowości Lubosina (gmina Pniewy, powiat szamotulski) w woj. wielkopolskim.
W gospodarstwie wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków.

Zobacz również >> Grypa ptaków na Warmii i Mazurach

Wcześniej wykryto dwa nowe ogniska w województwie mazowieckim i wielkopolskim. Łącznie od początku jesieni tego roku potwierdzono w Polsce trzynaście ognisk wirusa. Dotyczą one komercyjnych ferm drobiu, jak i gospodarstw przydomowych.

- Według informacji Głównego Inspektoratu Weterynarii, jedenaste ognisko wykryto u drobiu w chowie przyzagrodowym (32 sztuki drobiu), w miejscowości Zaborów Stary, w gminie Gostynin, w powiecie gostynińskim, w województwie mazowieckim (na terenie obszaru zagrożonego ustanowionego w związku z wcześniejszym ogniskiem) – poinformowała KIPDiP.

Dwunaste ognisko potwierdzono na fermie, na której znajdowało się 30 488 indyczek, w miejscowości Chobienice, w gminie Siedlec, w powiecie wolsztyńskim, w województwie wielkopolskim.

 

 

Oprac. Sabina Pietrek źródło: KIPDiP/GIW

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…