Rosja chce wysłać 600 tysięcy ton pszenicy do Wenezueli

20 wrzesień 2017
(0 Głosów)
Autor 
Fot. Pixabay.com

Rosja wspiera Wenezuelę dostawami żywności i gotówki. Jest to najprawdopodobniej próba odbudowania historycznych wpływów w regionie Ameryki Południowej.

Rosja planuje wysłać w ciągu najbliższego roku 600 000 ton pszenicy do Wenezueli - wynika z wywiadu udzielonego dla Reuters przez rosyjskiego Ministra Rolnictwa, Alexandra Tkacheva.

Ma być to część planowanej przez Kreml pomocy dla pogrążonego w ciężkim kryzysie państwa. Prezydenci tych krajów już w maju uzgodnili zasady otwarcia tej podtrzymującej życie Wenezueli linii handlowej. Jest ona o tyle ważna, że to socjalistyczne państwo mierzyło się ostatnimi czasy z nieludzkimi wzrostami cen chleba (a co za tym idzie – całej żywności, a dalej wszystkich produktów dostępnych na rynku), co przełożyło się na nastroje społeczne i rozpoczęcie protestów antyrządowych.

Rok temu, Rosja nie wysłała żadnych statków handlowych do Wenezueli, a w ostatnich miesiącach unikała zdradzenia dokładnego tonażu planowanych dostaw. Cała transakcja ma zajść w oparciu o umowę handlową zawartą pomiędzy Rosją a firmami w Wenezueli, jednakże ciężko powiedzieć jaki zysk finansowy miałaby z tego wynieść Moskwa – w końcu w tej chwili ratuje ona państwo, którego nie stać na samodzielne funkcjonowanie z powodu nieudanych, socjalistycznych eksperymentów systemowych.

Plan dostaw zdradzony przez spółkę kontrolowaną przez Rosję miał ponoć początkowo widnieć na około 300 000 ton, czyli o połowę mniej, niż ostatecznie postanowiono.

Wenezuela zdaje się widnieć na arenie międzynarodowej jako potencjalny sojusznik Rosji – pomijając dostawy zboża, mowa tu również o licznych pożyczkach, dzięki którym w teorii jest w stanie opłacić umowy handlowe z Moskwą. Jednocześnie zadłuża się przez to u Rosjan, stając się państwem coraz silniej zależnym od ręki Kremla.

Źródło: zmianynaziemi.pl

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…