Nawozy popłyną Odrą - ruszył próbny rejs z Kędzierzyna-Koźla do Polic

29 październik 2017
(0 Głosów)
Autor 
Fot. Grupa Azoty

Pierwszy próbny transport barkowy wyruszył w piątek, 27 października z Grupy Azoty Zakładów Azotowych Kędzierzyn S.A.

Barka, przewożąca 250 ton nawozu, pokona trasę 670 km. Przystankiem końcowym są polickie zakłady Grupy Azoty, z których produkt będzie dystrybuowany do odbiorców z regionu zachodniopomorskiego.

1508642804 grupa azoty stawia na transport wodny. 3 Powrót do transportu wodnego wpisuje się w rządową politykę wspierającą rozwój żeglugi na Odrze. Działania Grupy Azoty, w skład której wchodzą dwa zakłady produkcyjne z dostępem do portu, mogą w znacznym stopniu przyczynić się do ożywienia gospodarczego w zakresie transportu śródlądowego.

- Przez ostatnie lata rola żeglugi śródlądowej w polskim transporcie była niesłusznie marginalizowana. Widzimy w tym zakresie olbrzymie pole do rozwoju. Inicjatywa podjęta przez Grupę Azoty to jedno z pierwszych realnych działań, dzięki którym wspólnie przywrócimy barki na szlaki wodne - mówi Grzegorz Witkowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej  i Żeglugi Śródlądowej.

Przewagą żeglugi wodnej nad innymi formami transportu jest opłacalność, bezpieczeństwo i wpływ na środowisko. Wszystkie te czynniki byłyby efektywne ekonomicznie dla Grupy Azoty.

- Jesteśmy otwarci na wszelkie projekty oparte na synergii w Grupie Azoty. Transport
z zakładów w Kędzierzynie-Koźlu do zakładów w Policach to modelowy przykład współpracy, z której moglibyśmy czerpać obopólne korzyści. Rejs, którego się podjęliśmy, ma charakter pilotażowy i pozwoli ocenić możliwości wykorzystania transportu rzecznego w naszej działalności – komentuje Paweł Mortas, Prezes Zarządu Grupy Azoty ZAK S.A.

Argumentem przeważającym za tą formą dystrybucji produktów jest wymierny efekt proekologiczny.

- 250 ton nawozów, załadowanych na jedną barkę, to równowartość dziesięciu samochodów ciężarowych. Decydując się na drogę wodną, zmniejszamy ruch na drogach, ograniczamy emisję spalin i mamy gwarancję wyższego stopnia bezpieczeństwa transportu – dodaje prezes Paweł Mortas.

Dalsze plany Grupy Azoty w zakresie transportu wodnego zostaną sprecyzowane po zakończeniu próbnego rejsu. W przypadku jego pozytywnego przebiegu, naturalna przewaga biznesowa, jaką stanowi dostęp do infrastruktury wodnej, w przyszłości może zaowocować znaczącymi oszczędnościami dla spółek.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…