Polski rynek owoców: najbardziej zdrożały grejpfruty

18 grudzień 2017
(0 Głosów)
Autor 
Natomiast mandarynki są w cenie takiej jak rok temu, a pomarańcze o 6% tańsze

Oferta cytrusów, jak również krajowych grzybów czy orzechów, jest obecnie na polskim rynku niezwykle bogata. Tani w tym roku nie będzie susz owocowy.

Na polskim rynku owoców znajdziemy cytryny z Turcji, Grecji i Hiszpanii, mandarynki z południa Europy i z Maroka, grejpfruty z Florydy (najdroższe, ale podobno najsmaczniejsze), a także tureckie, izraelskie i hiszpańskie. Cytrusów w naszym kraju nie brakuje.

Ceny lubianych cytrusów

Porównując aktualne ceny z cenami sprzed roku widzimy, że najbardziej zdrożały grejpfruty, szczególnie te z Florydy, ze względu na niekorzystne warunki pogodowe i niższe plony. Natomiast mandarynki są w cenie takiej jak rok temu, a pomarańcze o 6% tańsze.

Przyjrzyjmy się ofercie hurtowej Rynku w Broniszach, gdzie na przykład cena cytryn mieści się w przedziale od 4,5 do 6,5 zł za kilogram. Cena jest uzależniona od kraju pochodzenia, klasy jakości i wielkości zakupionej partii towaru. Ceny hurtowe cytryn są 10% wyższe niż w grudniu 2016 r. Mandarynki już od 2,8 zł za kilogram do około 7 złotych. Z kolei pomarańcze nieznacznie taniej niż rok temu, przeciętna cena hurtowa to około 5 zł za kilogram (opakowania po 10 kg).

Bogata oferta krajowych przysmaków

Obecnie w ofercie hurtowej Rynku w Broniszach jest bardzo dużo grzybów. Bieżący rok obfitował w grzyby, stąd szeroka oferta grzybów suszonych. Susz borowików i podgrzybków, w opakowaniach 20 g, od 3 do 4 zł.

Skoro grzybów mamy dużo, to z kolei mniej orzechów, taka jest prawidłowość. Mniejsza podaż wpływa na wyższą cenę. Orzechy włoskie są o około ¼ droższe, w porównaniu z 2016 rokiem. Na Rynku Hurtowym Bronisze oferowane są w cenie 7-9 zł / kg. Orzechy odmiany Jacek od 12-14 zł za kilogram. Natomiast orzechy laskowe nie zdrożały i kosztują tyle samo, ile rok temu. Kilogram orzechów drobniejszych, w łupinach, od 7 do 8 zł za kilogram. Smoczy Pazur sprzedawany jest po 12 zł za kilogram.

Tani w tym roku z pewnością nie będzie susz owocowy. Powodem tego jest w wielu rejonach przemarznięcie kwiatów i związków owoców, a także słabe obloty pszczół, z powodu znacznego zmniejszenia się liczby pasiek pszczelich i zbyt niskich temperatur na zapylanie. Suszone śliwki b/pestki, konfekcjonowane, są w cenie od 16 do 20 zł za kilogram. Z pestką, doskonałe i na kompot i do bigosu, po 10 zł za kilogram, czyli o 40% drożej niż rok temu. Mix owoców (susz) w opakowaniach po 250 g w cenie hurtowej od 2,50 do 3,50 zł za kilogram. Także suszone gruszki i jabłka są droższe o 40%, porównując z cenami z grudnia 2016 r. Suszone plastry jabłek i gruszek po 14 zł za kilogram.

Tradycyjne, krajowe warzywa

Kapusta biała jest o 10% droższa, w porównaniu z ceną sprzed roku. W ofercie hurtowej cena jest jednak dość niska, bowiem kilogram sprzedawany jest w cenie od 35 groszy do 50 groszy. Kapusta kiszona nie zdrożała i nadal, jak rok temu, sprzedawana jest w cenie od 2,40 do 2,75 za kilogram. Marchew, pietruszka i ziemniaki, których zbiór był utrudniony ze względu na znaczne, jesienne opady są kilka % droższe w porównaniu z cenami z 2016 r. Ziemniaki po 50 groszy za kilogram, za worek 15 kg producent otrzymuje najczęściej 7,5 zł. Marchew od 65 groszy do 85 groszy za kilogram. Podczas zbiorów na cięższych glebach stała woda, co zdecydowanie odbiło się na jakości przechowalniczej warzyw.

Producenci twierdzą, że w tym roku mogą wystąpić trudności z przechowywaniem warzyw korzeniowych, ich zbiór nierzadko odbywał się w trudnych warunkach, szczególnie na cięższych glebach, o mniejszej przepuszczalności. To może przynieść wyższe straty podczas zimy - obawiają się ogrodnicy.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…