Kierunki rozwoju polskiego rynku dronów

10 styczeń 2018
(0 Głosów)
Autor 
Polski rynek dronów rozwija się coraz szybciej m.in. dzięki wprowadzonym w 2013 roku przepisom, które regulują komercyjne wykorzystywanie dronów

W rolnictwie drony wykorzystywane są do zbierania danych dotyczących gruntów i upraw. W Polsce wykorzystanie dronów w różnych sektorach gospodarki wymaga wprowadzenia szeregu przepisów.

Według raportu IBKiK z grudnia 2017 r. w Polsce lata już 100 tys. dronów, a licencję operatora UAVO (świadectwo kwalifikacji operatora drona) ma 6,5 tys. osób. Z danych wynika, że 272 firmy zarabiają na działalności związanej z dronami, a szacunkowa wartość polskiego rynku dronów, mierzona wielkością przychodów, sięgnęła w ubiegłym roku 251,6 mln zł. W stosunku do 2016 roku (201,3 mln zł) nastąpił skokowy, 25-procentowy wzrost.

– Jeśli chodzi o drony w przestrzeni miejskiej, regulacje prawne stają się coraz bardziej przyjazne. Idziemy krok w krok z regulatorami europejskimi, nasze firmy dronowe i ich stowarzyszenie aktywnie współuczestniczą przy tworzeniu tego prawa. Pozostałe segmenty wymagają jeszcze przekonania odpowiednich decydentów. Należałoby m.in. zmienić prawo geologiczne tak, żeby pomiary dronowe były uznane za ważną metodę. Jako kraj jesteśmy na tym polu bardzo otwarci – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje dr Bogusław Bławat, dyrektor Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur.

 

Potrzeby polskiego rynku dronów

Wsparciem dla polskiego rynku dronów może być powstanie specjalnego poligonu do testowania maszyn autonomicznych, nie tylko dronów, lecz także innych pojazdów, takich jak samochody. W Czechach powstaje poligon dla pojazdów autonomicznych, przygotowywany przez firmę BMW. Na obszarze naszego kraju pionierem jest miasto Jaworzno, które jako pierwsze chce dopuścić samochody bez kierowców w ruchu ulicznym. Utworzenie poligonu, na którym będzie można testować wszelkiego rodzaju pojazdy autonomiczne, powinno stać się priorytetem branży.

– Jest bardzo mało kolizji spowodowanych przez drony. Większość przelotów dronowych jest wykonywanych w zasięgu wzroku operatora. Osobne pole, które w Polsce też będzie się rozwijało, to przeloty autonomiczne. Mamy nadzieję, że zapadnie decyzja odnośnie poligonu dronowego czy w ogóle poligonu dla pojazdów autonomicznych, takich jak samochody autonomiczne czy inne pojazdy, które będą testowane w bezpiecznej, pozamiejskiej, kontrolowanej przestrzeni i po jakimś czasie dopuszczane do ruchu – mówi dr Bogusław Bławat.

 

Przepisy prawne a polski rynek dronów

Polski rynek dronów rozwija się coraz szybciej m.in. dzięki wprowadzonym w 2013 roku przepisom, które regulują komercyjne wykorzystywanie dronów. Aktualnie amatorskie wykorzystanie dronów w celach rekreacyjnych nie wymaga zezwoleń, o ile maszyna pozostaje w zasięgu wzroku pilota.

- Polska to jedno z pierwszych państw, które wypracowało kompletne ramy prawne w zakresie dronów komercyjnych - podkreśla firma doradcza PwC.

Inaczej jest w przypadku używania dronów w celach zarobkowych, co wymaga zdania państwowego egzaminu, uzyskania licencji i wykupienia ubezpieczenia OC. Pod względem liczby osób, które decydują się przejść procedurę i uzyskać świadectwo kwalifikacji pilota dronów, Polska jest w światowej czołówce.

– Porównując nas do krajów takich jak USA, które na rynku dronowym są uważane za bardzo otwarte i duże – nasze proporcje dokładnie odpowiadają amerykańskim. Dla sporej części populacji drony stają się też narzędziem pracy, to nie tylko fotografowie czy konstruktorzy, lecz także m.in. segment geodezji, z dronem można zrobić dokładniejsze i szybsze pomiary geodezyjne – zapewnia dr Bogusław Bławat.

 

Rolnictwo stwarza dobre kierunki rozwoju dla polskiego rynku dronów

Wykorzystanie dronów w różnych sektorach gospodarki wiąże się z potrzebą wprowadzenia szeregu przepisów. Można więc stwierdzić, że dalszy rozwój polskiego rynku dronów warunkują zmiany legislacyjne. Bezzałogowe maszyny mogą m.in. znaleźć zastosowanie w branży kurierskiej i dostarczać przesyłki (na takie rozwiązanie wpadł już Amazon) albo być użyteczne w ratownictwie i transporcie medycznym (np. transportować krew). W rolnictwie drony wykorzystywane są do zbierania danych dotyczących gruntów i upraw czy obserwacji meteorologicznych. Jednak na razie w Polsce drony są wykorzystywane przede wszystkim w fotografii i do filmowania z powietrza.

– Zakładamy, że drony w przestrzeni miejskiej pojawią się w przyszłym roku, regulacje idą w tym kierunku. Potrzebujemy hobbystów, którzy te drony przybliżają nam w niewinnej, bezpiecznej, przyjemnej postaci. Ktoś, kto na swoim zdjęciu ślubnym widział takiego drona, jak lata, zbliża się, oddala – szybciej zaakceptuje go też w przestrzeni miejskiej – mówi dr Bogusław Bławat.

 

Źródło: Newseria.pl

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…