Rozmowy bilateralne z ministrem rolnictwa Rumunii

18 luty 2018
(0 Głosów)
Autor 
Konferencja prasowa z udziałem ministra rolnictwa Rumunii

Przyszłość WPR, afrykański pomór świń, sytuacja na rynkach rolnych oraz obrót nieruchomościami rolnymi to główne tematy poruszane podczas spotkania bilateralnego ministra Krzysztofa Jurgiela z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Rumunii Petre Daea.

– W tym roku mamy ważny okres negocjacji w sprawie przyszłości WPR. Nasze stanowiska są zbieżne – powiedział minister Jurgiel podczas konferencji prasowej zorganizowanej po spotkaniu.

Podczas spotkania bilateralnego w dniu 15. 02 br Minister Daea podkreślił, że płatności bezpośrednie, jak i instrumenty wspólnej organizacji rynków rolnych powinny mieć nadal podstawowe znaczenie dla stabilizacji dochodów europejskich rolników.

– Wspólnie szukamy najlepszych rozwiązań dla naszych krajów i naszych rolników – powiedział rumuński minister Petre Daea dziękując za zaproszenie na dzisiejsze spotkanie. Podkreślił, że Wspólna Polityka Rolna jest nasza i wspólnie musimy decydować o jej kształcie.

– Jesteśmy za silnym budżetem przyszłej WPR i za utrzymaniem obu jej filarów. Proponujemy wzmocnienie zarządzania ryzykiem powinno być ono uzupełnieniem stosowanych do tej pory podstawowych instrumentów stabilizujących rynki rolne – zaznaczył minister Jurgiel.

ASF w Rumunii

Podczas spotkania omawiano sytuację związaną z wystąpieniem ASF w Rumunii. Polski minister rolnictwa podkreślił, że choroba ta stanowi poważny epizootyczny problem dla całej Europy, dlatego potrzebna jest ścisła współpraca wszystkich unijnych krajów.

– Zagrożone są inne państwa. Przypadki choroby w kolejnych państwach członkowskich UE pokazują, że wirus nie uznaje granic, a zagrożenie ma charakter ogólnoeuropejski. Konieczne jest zapewnienie przez Komisję Europejską pomocy na zwalczanie skutków ekonomicznych ASF – podkreślił minister Jurgiel.

W Polsce problem ten bezpośrednio dotyczy głównie wschodnich terenów kraju i powoduje istotne skutki ekonomiczne, gospodarcze oraz społeczne. Oprócz Polski choroba dotarła także do Rumunii, Czech, Estonii, Łotwy, Litwy, Białorusi, Ukrainy i Mołdawii.

Minister Petre Daea poinformował, że pierwsze ogniska ASF pojawiły się w Rumunii w ubiegłym roku, a na początku obecnego pojawiły się następne.

– ASF to sprawa trudna, trzeba znaleźć odpowiednie narzędzia do izolowania wirusa i zwalczania choroby w miejscach, w których ona powstaje - podkreślił rumuński minister i dodał, że służby weterynaryjne w jego kraju podjęły natychmiastowe działania. Zlikwidowano ogniska i oczyszczono teren.

­– Ogniska wystąpiły w gospodarstwach, gdzie była niewielka ilość świń – podkreślił minister Petre Daea

Rumuński minister poparł polskie stanowisko w zakresie konieczności podjęcia na poziomie Unii Europejskiej zdecydowanych działań w celu zwalczania ASF.

Minister Jurgiel poinformował, że w marcu br. w Polsce zostanie zorganizowana międzynarodowa konferencja, podczas której będą omawiane problemy epizootyczne i gospodarcze związane z tą chorobą.

 

Współpraca Polski z Rumunią w obszarze rolnictwa

Od kilku lat występuje wzrost obrotów handlowych artykułami rolno-spożywczymi między naszymi krajami.

Rolnictwo to dział gospodarki, który ma podobne znacznie w Polsce i Rumunii, dlatego zabiegamy o utrzymanie dobrej współpracy w obszarze rolnictwa, zarówno dwustronnie, jak i w formule poszerzonej Grupy Wyszehradzkiej.

Inicjatorem spotkania z ministrem rolnictwa Rumunii byłą strona polska.

 

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…