Ile rolnik może dorobić poza rolnictwem? Roczna kwota graniczna za 2018 rok

22 maj 2018
(0 Głosów)
Autor 
Wysokość rocznej kwoty granicznej, za rok 2018 wynosi 3376 zł.

Rolnik lub domownik podlegający ubezpieczeniu społecznemu w KRUS, w pełnym zakresie oraz nieprzerwanie przez co najmniej 3 lata, może rozpocząć prowadzenie pozarolniczej działaności gospodarczej lub rozpocząć współpracę przy prowadzeniu tej działalności. Warunkiem jest jednak wysokość kwoty należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Resort rolnictwa wyjaśnia, że roczna kwota graniczna określa zatem rozmiar pozarolniczej działalności gospodarczej na podstawie kryterium dochodowego wyrażonego wysokością należnego podatku od przychodów z tej działalności za poprzedni rok podatkowy i jest ona corocznie waloryzowana wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, określonym w ustawie budżetowej za rok, którego kwota dotyczy, ustawie o prowizorium budżetowym lub ich projektach, jeżeli odpowiednie ustawy nie zostały uchwalone.

Zwaloryzowana roczna kwota graniczna za dany rok jest ogłaszana w drodze obwieszczenia przez ministra właściwego do spraw rozwoju wsi w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

 

W obwieszczeniu z dnia 19 kwietnia 2018 r. (M.P. z 2018 r. poz. 451), Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosił, że wysokość rocznej kwoty granicznej, za rok 2018 wynosi 3376 zł.

 

Oznacza to, że kwota ta będzie w 2019 r., podstawą weryfikacji dalszego podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników przez osoby prowadzące oprócz działalności rolniczej dodatkowo pozarolniczą działalność gospodarczą.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…