Rolnicy mają coraz większe problemy z utylizacją sznurka rolniczego i folii

08 lipiec 2018
(0 Głosów)
Autor 
Największe trudności dotyczą folii czarnej, której odbioru nie chcą dokonywać firmy przetwarzające odpady

Polscy rolnicy borykają się z narastającym problemem związanym z odbiorem odpadów z folii i sznurka wykorzystywanego w rolnictwie. Samorząd rolniczy zwrócił się z wnioskiem do Ministra Środowiska o stworzenie miejsc, w których resztki takich opakowań byłyby przyjmowane lub nałożenie na producentów obowiązku ich odbierania.

Opłaty za utylizację

Rolnicy mają największe trudności z utylizacją folii czarnej, której odbioru nie chcą dokonywać firmy przetwarzające odpady. Dodatkowym obciążeniem dla rolników jest wprowadzenie odpłatności za przekazanie folii do utylizacji (do niedawna takie opłaty nie były pobierane). Z informacji od przedsiębiorców przetwarzających odpady z folii wynika, że przyczyną problemu jest załamanie się sprzedaży poprzerobowych granulatów tworzyw sztucznych na rynek chiński.

W trosce o właściwą gospodarkę odpadami Zarząd KRIR wniósł do Ministra o podjęcie ww. działań legislacyjnych lub innych. Branża zajmująca się recyclingiem nie powinna tracić zainteresowania zagospodarowywaniem odpadów z tworzyw sztucznych, np. poprzez brak odbiorców i koniecznością ich okresowego gromadzenie.

Brak reakcji ministerstwa na realny problem z odpadami może przyczynić się do zaśmiecenia środowiska obszarów wiejskich oraz obniżyć poziom segregacji odpadów i przyczynić się do rozwoju jeszcze większej ilości nielegalnych wysypisk.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…