Polska zabiega o chiński rynek zbytu dla produktów rolno - spożywczych

05 listopad 2018
(0 Głosów)
Autor 
Minister J.K. Ardanowski z ministrem H. Changfu Fot. MRiRW

Trwa oficjalna wizyta ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego w Chinach. Podczas Chińskiej Międzynarodowej Wystawy Importowej intensywnie promowane są  polskie produkty rolno - spożywcze.

Szef polskiego resortu rolnictwa spotkał się dziś Szanghaju z ministrem rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich ChRL Hanem Changfu.

- Cieszę się, że rozmawiamy przy okazji Chińskiej Międzynarodowej Wystawy Importowej, bo w tym wydarzeniu bierze udział liczna reprezentacja polskich przedsiębiorców branży rolno-spożywczej - podkreślił minister Ardanowski dodając, że polska delegacja biznesowa składa się z przedstawicieli ponad 80. firm, a na stoisku polskim prezentuje swoje produkty 28 wystawców.

 

Chiny chłonnym rynkiem dla polskiej żywności

Dla polskich producentów z sektora rolno - spożywczego Chiny pozostają jednym z priorytetowych krajów w promocji. Świadczą o tym między innymi częste kontakty dwustronne na poziomie rządowym, jak również regularny udział w najważniejszych imprezach targowych - m.in. tradycyjna już obecność polskiego resortu rolnictwa na targach rolno-spożywczych organizowanych na terenie Chin.

 

Promocja polskiej żywności w Chinach

Aktualnie na rynku chińskim prowadzone są trzy kampanie promocyjne: „Smaki Europy - jakość i tradycja” (wołowina, wieprzowina, owoce i warzywa), „Europejski drób - w jakości siła” oraz „Makarony Europy”. Te działania oraz udział w targach organizowanych na terenie ChRL pokazują jak dużą wagę przykładamy do rozwoju relacji z Chinami.

 

Współpraca polsko - chińska na różnych płaszczyznach

Polsko-chińska współpraca w dziedzinie rolnictwa nie ogranicza się tylko do wymiany handlowej. Podczas spotkań zarówno na szczeblu ministerialnym, jak i eksperckim omawiane są najważniejsze problemy rolnictwa na świecie, w tym kwestie bezpieczeństwa żywności oraz współpracy naukowej.

Mam nadzieję na dalszy rozwój naszych relacji w najbliższym czasie. W 2019 r. przypada 70. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Rzecząpospolitą Polską, a Chińską Republiką Ludową będzie to doskonała okazja do intensyfikacji naszych kontaktów na różnych szczeblach, zwłaszcza w zakresie handlu żywnością – powiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Podczas dzisiejszego spotkania poruszono także kwestie dotyczące regionalizacji w zakresie ASF, otwierania rynku na kolejne zakłady drobiarskie, a także współpracy w zakresie nauki i technologii.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…