Polska zaapelowała o zwiększenie krajowych limitów na pomoc de minimis

21 listopad 2018
(0 Głosów)
Autor 
Omawiając sytuację na rynkach rolnych polski minister podkreślił, że obecny rok był bardzo trudny dla polskich rolników Fot. MRiRW

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zaapelował do Komisarza Hogana o pilne zwiększenie limitów krajowych na pomoc de minimis by można było zrealizować wsparcie dla rolników.

20 listopada br. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył w posiedzeniu rady ministrów rolnictwa Unii Europejskiej, której głównymi tematami były: sytuacja na rynkach rolnych oraz finansowanie przyszłej polityki rolnej.

 

Pomoc de minimis dla poszkodowanych rolników

Omawiając sytuację na rynkach rolnych polski minister podkreślił, że obecny rok był bardzo trudny dla polskich rolników z powodu wystąpienia suszy, która dotknęła nie tylko producentów upraw rolnych, ale także gospodarstwa zajmujące się produkcją zwierzęcą. Skierowana pomoc dla rolników pochodzi m.in. z instrumentu pomocy państwa, w tym pomocy de minimis.

Minister Jan Krzysztof Ardanowski zwrócił się do Komisarza Hogana o pilne zwiększenie limitów krajowych na pomoc de minimis by można było zrealizować wsparcie dla rolników w niezbędnym zakresie.

W odpowiedzi na ten wniosek, który został poparty przez Łotwę, Komisarz Hogan poinformował, że Komisja Europejska finalizuje prace nad propozycją w zakresie tej pomocy i będzie ona niedługo przedłożona Radzie.

 

Nadmierny import zbóż i niskie ceny skupu wieprzowiny

- Niezbędna jest ochrona unijnego rynku przed nadmiernym importem zbóż, w szczególności kukurydzy oraz gryki zza wschodniej granicy, w tym z Rosji i Ukrainy - stwierdził szef polskiego resortu rolnictwa. Dodał również, że import ten ma niekorzystny wpływ na prowadzenie działalności rolnej w Polsce, w szczególności w regionach przygranicznych.

 

Spadek ceny skupu wieprzowiny na rynku polskim

W październiku cena skupu była o ponad 9% niższa niż w analogicznym okresie 2017 roku. Rosnące ceny pasz przyczyniają się do pogorszenia opłacalności produkcji trzody. Inne państwa członkowskie również zwróciły uwagę na trudną sytuację na rynku wieprzowiny wskazując na potrzebę jego monitorowania oraz rozważenia instrumentów wsparcia.

 

Trudna sytuacja polskich sadowników

Szef polskiego resortu rolnictwa podkreślił, że obecna sytuacja na rynku owoców i warzyw, w szczególności na rynku jabłek jest bardzo trudna i wymaga podjęcia szybkich działań ze strony Komisji. Aktualnie ceny jabłek kierowanych do przetworzenia są o 88% niższe, a jabłek deserowych o 62% niższe w porównaniu do analogicznego okresu z ubiegłego roku. Sprzyjająca pogoda spowodowała rekordowe zbiory tych owoców, które mogą być o 37% wyższe w porównaniu do roku ubiegłego.

Przykład polskich sadowników stał się podstawą do rozmów na temat problemu niskich cen na rynku jabłek w UE. Ministrowie zwrócili uwagę, że nadal nie uregulowano kwestii eksportu jabłek i gruszek z UE do USA.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…