Europejskie Forum Rolnicze w Jesionce dobiegło końca

05 marzec 2019
(0 Głosów)
Autor 
Europejskie Forum Rolnicze tradycyjnie już rozpoczęła debata nt. Wspólnej Polityki Rolnej UE w nowej perspektywie budżetowej Fot. KRIR

W dniach 1-2 marca 2019 r. w Jasionce odbyła się II edycji Europejskiego Forum Rolniczego. W tym dwudniowym spotkaniu uczestniczył minister Jan Krzysztof Ardanowski. Dyskutowano na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej.

Europejskie Forum Rolnicze tradycyjnie już rozpoczęła debata nt. Wspólnej Polityki Rolnej UE w nowej perspektywie budżetowej z udziałem, m.in. Komisarza UE ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich – Phila Hogana oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi RP – Jana Krzysztofa Ardanowskiego, a także przedstawicieli resortów rolnictwa, m.in. z Hiszpanii, Słowacji, Węgier oraz Czech.

− Są oczywiście rozbieżności między poszczególnymi krajami i nie jest łatwo znaleźć kompromis. Jednak komisarz Hogan jest dobrym negocjatorem i z pewnością poradzi sobie z osiągnięciem kompromisu, który zadowoli wszystkie kraje. Jest problem wielkości budżetu. Podkreślamy, że trudno mówić o nowych funkcjach dla obszarów wiejskich i rolnictwa, jak nie będzie na to pieniędzy. Temat ten determinuje także działania polskiego rządu – podkreślił minister i dodał, że również premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z komisarzem Hoganem podczas spotkania w Jasionce.

Jan Krzysztof Ardanowski podkreślił, że Polska popiera założenie nowej WPR o ograniczeniu płatności bezpośrednich dla największych, wysokotowarowych gospodarstw. – Zgadzamy się z tym, że te środki należy przeznaczyć na wsparcie mniejszych gospodarstw, które będą realizować nowe cele wspólnotowej polityki rolnej. Jest to podejście popierane przez większość krajów unijnych – mówił szef resortu rolnictwa.

Minister zaznaczył, że Polska jest jednym z bardziej aktywnych krajów, z którymi Komisja Europejska prowadzi rozmowy. − W tym kontekście to dzisiejsze spotkanie w Jasionce, spotkanie polityków z różnych krajów europejskich, też jest bardzo ważne

 

Efektywna pomoc państw skierowana do rolników
O najważniejszych wyzwaniach stojących przed branżą rolno-spożywczą w zakresie innowacji oraz efektywnej pomocy ze strony państwa w ich wprowadzaniu rozmawiali uczestnicy debaty pt. „Innowacje w branży rolno-spożywczej”.  W ramach dyskusji dotyczącej innowacji szukano odpowiedź na pytanie, na jakim etapie innowacyjności w polskim rolnictwie i produkcji rolno-spożywczej obecnie jesteśmy, a także jak efektywnie je wprowadzać i koordynować, aby zapewnić współpracę na płaszczyźnie rolnictwa, biznesu oraz administracji rządowej. Podczas debaty nie zabrakło również pytań o cele, priorytety oraz etapy realizacji programów dotyczących innowacyjności, np. w zakresie cyfryzacji czy bezpieczeństwa żywności oraz współpracy z agendami Unii Europejskiej.

 

Dialog obywatelski  nt. polityki zrównoważonego rozwoju jako szansy dla wzrostu znaczenia obszarów wiejskich
Podczas Forum odbyła się także dyskusja w formule dialogu obywatelskiego nt. polityki zrównoważonego rozwoju jako szansy dla wzrostu znaczenia obszarów wiejskich w Polsce. Zaproszenie do udziału w debacie przyjęli: Mateusz Morawiecki – Prezes Rady Ministrów RP, Phil Hogan – Komisarz UE ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich oraz Władysław Kosiniak-Kamysz – Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. Tematyka dyskusji obejmowała skuteczne sposoby realizacji polityki zrównoważonego rozwoju oraz to, jak wpisuje się ona w cele WPR oraz jakie bariery w największym stopniu utrudniają osiągnięcie sukcesu w tym obszarze.

W 2019 roku po raz pierwszy w ramach Europejskiego Forum Rolniczego została poruszona także kwestia stanu i perspektyw rozwoju wymiany handlowej towarów i usług rolniczych z krajami pozaeuropejskimi. Do dyskusji z udziałem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi RP, zostali zaproszeni przedstawiciele resortów rolnictwa z krajów afrykańskich i azjatyckich.

W ramach II. edycji Forum uczestnicy wydarzenia mogli zapoznać się także z najnowszymi technologiami oraz innowacjami m.in. w zakresie jakości produkcji rolnej, jej finansowania oraz obniżania kosztów, jak również ograniczania jej negatywnego oddziaływania na środowisko.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…