Ściąganie inwestycji na tereny wiejskie leży w interesie wsi

11 kwiecień 2019
(0 Głosów)
Autor 
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski Fot. MRiRW

Tematem konferencji pt. „ Konstytucyjne uwarunkowania ustroju rolnego w Polsce – teoria i praktyka”, która odbyła się w siedzibie Centralnej Biblioteki Rolniczej w Warszawie, były procesy zachodzące na współczesnej wsi. 

– Wieś musi podzielić się swoimi zasobami, terenem z nowymi funkcjami gospodarczymi – potrzebami przemysłowymi, mieszkaniowymi, rekreacyjnymi, rozwijającą się infrastrukturą techniczną, komunikacyjną. To także szansa dla wsi – że powstają nowe zakłady pracy, że zamieszkują ludzie, którzy nie są związani z rolnictwem – mówił minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podczas konferencji.

Nowe inwestycje i mieszkańcy to szansa dla wsi

Minister rolnictwa podkreślił, że lokowanie nowych inwestycji na tych terenach oraz zachęcanie ludzi do zamieszkania na obszarach wiejskich służy rozwojowi wsi.

– To nasza wielka szansa. O tym mówi m.in. Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju premiera Morawieckiego. Wieś ma być również miejscem inwestycji, które sprawią, że ludzie tu będą mieli dochód, tu będą mieli warunki aby się realizować – podkreślił minister.

 

Odbudowa bezpieczeństwa wsi to konieczność
Funkcje wsi są bardziej rozbudowane. Współczesna wieś musi realizować zadania związane z edukacją, zdrowiem, rozrywką czy komunikacją.

- Musi też przywrócić poczucie bezpieczeństwa, co tak bardzo zostało nadszarpnięte przez naszych poprzedników – likwidacja ponad 400 posterunków policji w Polsce, likwidacja placówek pocztowych, likwidacja publicznych połączeń komunikacyjnych bardzo wielu miejscowości w Polsce z najbliższymi centrami administracyjnymi, co oznaczało, że polska wieś zaczęła się starzeć cywilizacyjnie – dodał minister.

 

Problem powiększania gospodarstw  
– Zmienia się również samo rolnictwo. Wielu rolników jest przekonanych, że jedyną szansą pozostania w rolnictwie jest powiększanie gospodarstw. To wmówiono ludziom, że tylko koncentracja i skala produkcji jest szansa na przetrwanie w rolnictwie. Stąd taka determinacja, żeby powiększać swoje gospodarstwo. Gruntów państwowych do tych celów jest niewiele – zwrócił uwagę szef resortu rolnictwa.

Zdaniem ministra dążenia do powiększania gospodarstwa, do nieliczenia się z kosztami prowadzą do ogromnych problemów w gospodarstwach. Przypomniał również, że są tereny, na których nie ma szans na ziemię z zasobów państwa.

Zwrócił przy tym uwagę, że jest wiele możliwości rozwoju. Tak jak to ma miejsce w innych krajach. Są dziś dobre rozwiązania dotyczące rolniczego handlu detalicznego, produkcji marginalnej, organizowania się w formy spółdzielcze. To są drogi do rozwoju mniejszych gospodarstw. Musi jednak następować organizowanie się rolników do wspólnej pracy, wspólnej działalności.

Rolnicy musza wejść do przetwórstwa, muszą przestać być tylko dostarczycielami surowca – zaakcentował minister Ardanowski.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…