Zadania i stawki przy planowanym spisie rolnym w 2020 roku

23 sierpień 2019
(0 Głosów)
Autor 
Maksymalna wysokość nagrody spisowej nie może być wyższa niż 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia

Samorządy czekają zadania związane z przeprowadzeniem naboru kandydatów na rachmistrzów i powołanie gminnego biura spisowego w związku z zapowiedzianym spisem rolnym w 2020 roku. W zamian rachmistrzów czeka jednorazowa nagroda rzędu 7 tys. zł lub comiesięczny dodatek. Prezydent podpisał ustawę w tej sprawie.

Spis planowany jest na jesień przyszłego roku – potrwa od 1 września do 30 listopada 2020 r. i będzie badał stan na 1 czerwca 2020 r.

Zgodnie z ustawą pracami spisowymi na terenie gminy kieruje odpowiednio wójt, burmistrz, prezydent miasta – jako gminny komisarz spisowy.  Prace spisowe na rzecz gminnych biur spisowych wykonują pracownicy jednostek samorządu terytorialnego.

Gminy będą odpowiadać ponadto za organizację naboru kandydatów na rachmistrzów spisowych realizujących wywiady bezpośrednie w terenie oraz będą współdziałać w ich szkoleniach i egzaminach sprawdzających ich wiedzę i przygotowanie.

 

Ile może zarobić rachmistrz?
Za pracę przy spisie komisarze spisowi otrzymają nagrodę; a zastępcy komisarza i pracownicy JST za wykonywanie prac spisowych będą mogli liczyć na comiesięczne dodatki lub jednorazową nagrodę.

Stawka dodatku spisowego to od 20 proc. do 120 proc. kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kwartale poprzedzającym przyznanie za miesiąc kalendarzowy wykonywania prac spisowych. Przykładowo przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale 2019 r. wyniosło 4839,24 zł. Przy takiej stawce dodatek wynosiłby od 968 zł do 5807 zł.


Maksymalna wysokość nagrody spisowej nie może być wyższa niż 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia – zarówno w przypadku gminnych komisarzy spisowych i ich zastępców, jak i innych pracowników jednostek samorządu terytorialnego wykonujących prace spisowe w wojewódzkich albo gminnych biurach spisowych. Według przyjętych danych GUS byłoby to 7259 zł.

Zrekrutowani przez gminy rachmistrzowie otrzymają 37 zł brutto za każdy prawidłowo spisany przeprowadzony bezpośrednio wywiad.

 

Kto może zostać rachmistrzem?
Rachmistrzem może zostać osoba pełnoletnia, zamieszka na terenie danej gminy, posiadająca co najmniej średnie wykształcenie, posługująca się językiem polskim w mowie i w piśmie oraz nieskazywana za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

 

Forma przeprowadzania spisu
Badaniem zostaną objęte wszystkie gospodarstwa rolne. Dane od respondentów przekazywane będą w formie samospisu internetowego przeprowadzanego za pośrednictwem interaktywnej aplikacji, wywiadu telefonicznego przeprowadzanego przez rachmistrza spisowego albo w formie bezpośredniego wywiadu przeprowadzanego przez rachmistrza spisowego.

 

Źródło: Kurier PAP

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…