Wypas owiec na terenie farm fotowoltaicznych dodatkowym argumentem za zmianą prawa

10 styczeń 2020
(0 Głosów)
Autor 
Na farmach fotowltaicznych mogłby być wypasane owce

Zarząd KRIR zwrócił się do Minister Funduszy i Polityki Regionalnej o zmianę przepisów w zakresie planowania przestrzennego w celu umożliwienia budowy farm fotowoltaicznych na gruntach rolnych klas IV-VI.

Farmy miałyby być budowane na obszarach z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego, co obecnie uniemożliwiają  przepisy. Argumentem za zaproponowaną zmianą przepisów jest możliwość okresowego wypasu owiec na terenie farm fotowoltaicznych.

Inwestycje o zasięgu ogólnokrajowym
W zeszłym roku Gupa Enea podpisała list intencyjny w sprawie budowy wielkoobszarowych farm fotowoltaicznych na nieruchomościach rolnych należących do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.  Będą to grunty, które w wielu przypadkach są już w studiach i planach zagospodarowania przestrzennego przeznaczone pod odnawialne źródła energii.

Czytaj rówież >> Enea wybuduje farmy fotowoltaiczne na terenach rolnych

Wspólny projekt budowy wielkoobszarowych farm fotowoltaicznych na terenach należących do KOWR może mieć zasięg ogólnokrajowy. Instalacje PV będą powstawać na terenach o niskiej przydatności rolniczej.

Inicjatywa ma się przyczynić do promocji odnawialnych źródeł energii na terenach wiejskich i – jak podkreślają oba podmioty – wpisuje się w założenia państwowej polityki energetycznej do 2040 roku, która zakłada rozwój OZE i obniżanie emisyjności sektora energetycznego.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…