Sezon szyszkowy w pełni!

30 styczeń 2020
(0 Głosów)
Autor 
Trwają zbiory nasion Fot. A.M. Ptak/ Lasy Państwowe

Zbiór szyszek prowadzony jest w wyselekcjonowanych lasach. W białostockim Nadleśnictwie Muskalińskie zebrano aż 5 ton szyszek.

Zbiory szyszek odbywają się w starannie określonych miejscach. W lasach wyznaczane są grupy drzew (drzewostany), które wyróżniają się na tle sobie podobnych doskonałą jakością hodowlaną. Są one nazywane przez leśników Gospodarczymi Drzewostanami Nasiennymi - w skrócie GDN (bądź Wyłączonymi Drzewostanami Nasiennymi – WDN).

Wyselekcjonowany las gwarancją dobrej jakości
I to właśnie w tych wyselekcjonowanych lasach jest prowadzony zbiór szyszek. Daje to pewność, że młode pokolenie odziedziczy pożądane cechy, takie jak zdrowotność czy zwiększoną odporność na ataki szkodliwych owadów.

Jak wyglądają zbiory szyszek?
Szyszki zrywa się z już ściętych drzew. Kiedy GDN jest już dojrzały do wycięcia i przypada rok, w którym drzewa obrodziły w szyszki (w przypadku sosny dzieje się tak co około 3 lata), ścina się drzewa i z takich leżących zrywa się szyszki.
Z kolei w Wyłączonym Drzewostanie Nasiennym (WDN) priorytetem jest zbiór szyszek, a drzewa nie są ścinane dopóki obficie obradzają w nasiona. Aby zerwać szyszki trzeba wspiąć się na szczyt drzewa i ręcznie je zrywać. Tę pracę mogą wykonywać wyłącznie osoby specjalnie wykwalifikowane do prac na wysokościach. Z jednego drzewa w czasie ok. 3 godzin można zebrać do 20 kg szyszek.

Strażnicy dobrej jakości
W przyszłości drzewa z nich wyhodowane zastąpią obecne WDN-y. Ich zadaniem jest stać na straży dobrej jakości genetycznej gatunku.

Jak pozyskuje się same nasiona?
W wyłuszczarni, pod wpływem ciepłego powietrza, szyszki zostają otwarte. W ten sposób leśnicy otrzymują nasiona. Te natomiast, wysiane na szkółce leśnej, dają początek nowemu pokoleniu drzew. Jedno nasiono sosny waży 0,005g. Jest niemalże niewyczuwalne na dłoni. Z tony szyszek można wydobyć  około 35 kg takich nasion. Ilość ta wystarczyłaby niemalże na obsadzenie drzewami powierzchni bliskiej tej, jaką zajmuje jezioro Śniardwy.

Leśnicy z Nadleśnictwa Maskulińskie  w tym roku zebrali aż 5 razy tyle, czyli ponad 5 ton szyszek.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…