Są duże opóźnienia w wypłacaniu pomocy suszowej za 2019 rok, jest zastój

24 kwiecień 2020
(0 Głosów)
Autor 
Rolnicy nadal czekają na wypłatę obiecanej pomocy

Wielu rolników nadal nie otrzymało obiecanej pomocy suszowej za poprzedni rok, a kolejna susza właśnie przed nami. Opieszałość rządu rolnicy odbierają jako brak szacunku wobec nich.

Rolnicy to grupa społeczna, na której spoczywa odpowiedzialność związana z wyżywieniem Polaków. Produkty rolne, które trafiają na polski rynek powinny być najlepszej jakości. Tymczasem ok. 10 prc. gospodarstw nadal czeka na obiecane wsparcia w postaci wypłacenia pomocy suszowej oraz pomocy w ramach PROW.


- Samorząd rolniczy jest zaniepokojony zastojem, jaki ma miejsce przy realizacji pomocy suszowej za 2019 rok, zwłaszcza w kontekście zapowiadającej się kolejnej suszy w roku bieżącym. Nie posiadamy informacji o stanie realizacji wypłat, jednak sądząc po dużej liczbie telefonów do biur wojewódzkich izb rolniczych w sprawie interwencji - sytuacja ta nie wygląda najlepiej – czytamy w komunikacie KRIR.

 

Na płatności w ramach PROW rolnicy jeszcze zaczekają
Podobnie sytuacja wygląda z wypłatą pomocy w ramach PROW 2014-2020  (modernizacja gospodarstw rolnych czy wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof). Wnioski o płatność rozpatrywane są za długo, co wpływa bezpośrednio na opóźnienia w wypłatach należnej pomocy.

 

Banki nie chcą odraczać spłat rat kredytowych
Wiosna jest okresem wzmożonych prac w polu. W tym czasie rosną też wydatki związane z produkcją. Przy braku zaplanowanych wpływów wielu rolników traci płynność finansową. Rolnicy alarmują, że niektóre banki wbrew obowiązującemu prawu tzw. tarczy antykryzysowej nie chcą odraczać spłaty rat kredytowych.

 

 

Oprac. Sabina Pietrek

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…