UOKiK zbada niskie ceny agrestu w skupach

30 czerwiec 2020
(0 Głosów)
Autor 
Wielu rolników z przerażeniem obserwują ceny skupu poszczególnych owoców miękkich

Resort rolnictwa zwrócił się do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zbadanie czy nie zostały naruszone zasady konkurencji, w szczególności w odniesieniu do cen agrestu, które w tym sezonie sięgają 50 groszy za kilogram.

Skandalicznie niskie ceny za kilogram agrestu
W skupach za kilogram agrestu proponuje się rolnikom 50 groszy i co może dziwić, jest to cena identyczna jaka była w roku 2019. Duża część firm skupujących agrest na terenie województwa lubelskiego sprzedaje go dalej na rynki zachodnie gdzie zapotrzebowanie na ten owoc jest ogromne. Rolnicy z województwa lubelskiego zwracają szczególną uwagę na fakt, że cena skupowa jest nieadekwatna do ceny dalszej sprzedaży agrestu, która dochodzi nawet do 3,00 zł/kg.

- Wiele wskazuje na to, że rynek owoców miękkich jest zmonopolizowany i cena, jaka jest proponowana producentom wynika ze zmowy firm skupujących oraz przetwórni – alarmowała już kilka tygodni temu Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Wielu rolników z przerażeniem obserwują ceny skupu poszczególnych owoców miękkich. Sprzedaż agrestu w cenie 50 groszy za kilogram nie jest zachętą dla rolnika, aby prowadzić jego zbiór, kiedy koszty produkcji kilkukrotnie przewyższają proponowaną cenę skupu. Podobną sytuację obserwuje się na rynku truskawek przemysłowych, gdzie ceny skupu są drastycznie niskie i nie pokrywają kosztów produkcji.

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: KRIR

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…