Tarcza antykryzysowa do zmiany - nie uwzględnia rolników przebywających na chorobowym

07 sierpień 2020
(0 Głosów)
Autor 
istnieje konieczność adekwatnej regulacji prawnej dotyczącej osób na zasiłkach chorobowyc

W tarczy antykryzysowej pominięto regulacje dotyczące osób przebywających akurat na zasiłku chorobowym, którym odwołano z powodu koronawirusa komisje mające ocenić ich stan zdrowia.

Tarcza antykryzysowa nie przewiduje uregulowania sytuacji osób ubezpieczonych w KRUS, które były na zasiłku chorobowym, a następnie komisje mające ocenić ich stan zdrowia po zakończeniu leczenia zostały odwołane z powodu epidemii COVID-19.

Rolnicy w tej sytuacji do czasu wznowienia pracy komisji i uzyskania orzeczenia pozostawali bez środków do życia. Decyzje wydawane przez KRUS już na podstawie oceny komisji działają tylko na przyszłość a nie obejmują świadczeń za okres, kiedy na skutek przyczyn niezależnych od ubezpieczonego nie mógł on poddać się badaniu przez komisję KRUS. Komisje natomiast nie orzekały na podstawie samej dokumentacji lekarskiej zgromadzonej w sprawie. Przepisy regulują jedynie sytuacje osób, które nie później niż w okresie 30 dni od ustania obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii związanych z COVID-19 zgłoszą wniosek o przyznanie, ponowne ustalenie wysokości lub podjęcie wypłaty:
      - emerytury rolniczej,
      - renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy,
      - renty rodzinnej,
      - dodatków i świadczeń wypłacanych razem z emeryturami i rentami np. świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, dodatku kombatanckiego, dodatku pielęgnacyjnego itd.

Takie osoby mogą uzyskać prawo do świadczenia, prawo do świadczenia w ponownie ustalonej wysokości lub wypłatę świadczenia od dnia, w którym zostały spełnione warunki do przyznania, ponownego ustalenia wysokości lub podjęcia wypłaty świadczenia, nie wcześniej jednak niż od dnia 1 marca 2020 r.

- W naszej ocenie istnieje konieczność adekwatnej regulacji prawnej dotyczącej osób na zasiłkach chorobowych – informuje Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Zarząd KRIR wystąpił 4 sierpnia 2020 r.  do ministra rolnictwa o wprowadzenie odpowiednich zmian w tarczy antykryzysowej (pakiet antykryzysowy), które rozwiążą powstały problem.

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: KRIR

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…