Transformacja produkcji rolnej potrzebuje ambitnego budżetu WPR

26 wrzesień 2020
(0 Głosów)
Autor 
Komisja Europejska chce dalszego ograniczanie emisji gazów cieplarnianych pochodzących z sektora rolnego Fot.zycierolnika.pl

Komisja Zasobów Naturalnych (NAT) Europejskiego Komitetu Regionów przyjęła projekt opinii ws. unijnej strategii "od pola do stołu" dotyczący przyjaznego dla środowiska systemu żywnościowego.

Samorządowcy wyrazili tym samym ubolewanie, że część wieloletniego budżetu UE na lata 2021–2027 przydzielona na rolnictwo w porozumieniu osiągniętym w lipcu przez szefów państw i rządów krajów UE zmniejszyła się o 6,4  proc. w porównaniu z obecnym okresem.
- Ambitne cele związane z transformacją ekologiczną europejskiej produkcji rolnej muszą iść w parze z ambitnym budżetem dla WPR, a zwłaszcza dla Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich – podkreślono w projekcie opinii.

Ograniczenia w stosowaniu pestycydów i nawozów
W dokumencie wskazano, że produkcja, przetwórstwo, sprzedaż detaliczna, opakowania i transport produktów żywnościowych mają nie tylko duży wpływ na różnorodność biologiczną, lecz również znacznie przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza, gleby i wody oraz emisji gazów cieplarnianych.

Dlatego komisja NAT poparła plany Komisji Europejskiej, która uważa, że do 2030 r. należy m.in. ograniczyć ogólne stosowanie pestycydów chemicznych o 50 proc. i zmniejszyć stosowanie nawozów o co najmniej 20 proc.

Komisja Europejska chce też dalszego ograniczanie emisji gazów cieplarnianych pochodzących z sektora rolnego, co również spotkało się z aprobatą samorządowców. W związku z tym zaapelowali oni do KE o jak najszybsze opublikowanie planu celów klimatycznych na 2030 r. z myślą o podwyższeniu wartości docelowej ograniczenia emisji gazów cieplarnianych co najmniej do 55 proc. w porównaniu z poziomem z 1990 r.

Ponadto samorządowcy wyrazili zadowolenie, że KE przewidziała wzmocnienie rolnictwa ekologicznego poprzez przydzielenie na nie do 2030 r. co najmniej 25 proc. powierzchni użytków rolnych.

Przyjęty przez komisję dokument trafi teraz pod głosowanie na grudniowym posiedzeniu plenarnym Komitetu Regionów.

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: Kurier PAP

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…