BREXIT - Co czeka polskich producentów w styczniu 2021 r.

24 listopad 2020
(0 Głosów)
Autor 
Sekretarz Stanu Ryszard Bartosik Fot. MRiRW

W dalszym ciągu trwają negocjacje pomiędzy Unią Europejską a Wielka Brytanią, dlatego nie wszystkie rozwiązania i zasady są już znane. Wymiana handlowa będzie się odbywała na zasadach dotyczących krajów trzecich.

- Od 1 stycznia 2021 roku kończy się okres przejściowy w relacjach z Wielką Brytanią. Oznacza to, że wymiana handlowa będzie się odbywała na zasadach dotyczących krajów trzecich – podkreślił sekretarz stanu Ryszard Bartosik podczas specjalnej konferencji prasowej poświęconej brexitowi.

Eksport do Wielkiej Brytanii na wysokim poziomie  
Wielka Brytania jest drugim co do znaczenia partnerem handlowym po Niemczech. W okrasie styczeń - lipiec wartość eksportu polskich produktów rolno-spożywczych osiągnęła poziom 1,9 mld euro co oznacza wzrost o 6 procent w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego, i to pomimo trudności spowodowanych pandemią – zaznaczył sekretarz stanu.

Trwa akcja informacyjna dla polskich producentów
Wiceminister Ryszard Bartosik podkreślił, że polska administracja od dłuższego czasu prowadzi działania informacyjne na temat brexitu, które adresowane są do przedsiębiorców.

- Przygotowaliśmy m.in. ulotkę informacyjną ze wskazówkami dla przedsiębiorców, która będzie do pobrania na stronie internetowej ministerstwa oraz zamieszczona w Biuletynie informacyjnym resortu – dodał sekretarz stanu Ryszard Bartosik.

Czytaj również>> Branżę mleczną czeka spadek konsumpcji mleka i pogłowia krów w 2021 roku

 

Zmiany w wymianie handlowej nie wejdą od razu  
Uczestniczący w konferencji główny lekarz weterynarii Bogdan Konopka zwrócił uwagę, że zmieniają się zasady wymiany handlowej produktami pochodzenia zwierzęcego.

- Zmiany nie wejdą od razu, ale będą wprowadzane stopniowo przez 6 miesięcy, do lipca 2021 roku, ale już od 1 kwietnia 2021 r. będą obowiązywały świadectwa weterynaryjne – poinformował szef inspekcji weterynaryjnej.

Zmianie ulegną także warunki wymiany handlowej produktami pochodzenia roślinnego o czym poinformował główny inspektor ochrony roślin i nasiennictwa Andrzej Chodkowski.
- W zakresie obrotu produktami pochodzenia roślinnego zmiany będą również wprowadzane stopniowo, w tym od 1 kwietnia będą już pobierane opłaty – powiedział główny inspektor Andrzej Chodkowski.

Poinformował ponadto, że po 1 kwietnia 2021 roku większość owoców i warzyw będzie musiał posiadać świadectwa fitosanitarne, a od lipca dotyczyć to będzie większości produktów pochodzenia roślinnego.

Główny inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych Andrzej Romaniuk podkreślił, że importowane produkty, które będą ujęte w wykazie znajdującym się w rozporządzeniu Ministra będą podlegały obowiązkowej kontroli jakości handlowej.

- Importer będzie składał wniosek do właściwego inspektoratu wojewódzkiego wniosek o kontrolę jakości handlowej i po pozytywnym jej wyniku otrzyma decyzję o dopuszczeniu produktu do obrotu – powiedział inspektor Andrzej Romaniuk.

Obrót produktami ekologicznymi będzie się odbywał bez zmian do końca 2021 roku, natomiast produkty posiadające unijne oznakowanie geograficzne nie będą już miały ochrony unijnej.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…