Wspieranie zrównoważenia polskiego sektora wołowiny

25 luty 2022
(0 Głosów)
Autor 

Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” i Polska Platforma Zrównoważonej Wołowiny będą współpracować na rzecz promocji i rozwoju modelu rolnictwa zrównoważonego w Polsce.

Organizacje zawarły porozumienie, którego celem jest wspieranie zrównoważenia polskiego sektora wołowiny.

 

Produkcja zwierzęca jest jednym z najważniejszych sektorów produkcji rolnej w Polsce, który podobnie jak sektor upraw stoi przed istotnymi wyzwaniami związanymi z wdrożeniem Europejskiego Zielonego Ładu. Dotyczy to przede wszystkim konieczności ograniczenia emisji gazów cieplarniach pochodzących z tego typu produkcji, ograniczenia stosowania antybiotyków oraz zapewnienia dobrostanu zwierząt.

 

- Działamy na rzecz wypracowania standardów zrównoważonej produkcji wołowiny w Polsce. Naszymi priorytetami są działania pro-środowiskowe, leczenie, zdrowie i dobrostan zwierząt oraz zasady zarządzania gospodarstwem zapewniające efektywność ekonomiczną. Współpraca z „ASAP” pozwoli nam na rozwój najlepszych praktyk produkcji zwierzęcej oraz wpłynie na budowanie świadomości znaczenia zrównoważenia tej produkcji wśród rolników, przetwórców, sprzedawców i konsumentów – podkreśla Jerzy Wierzbicki, Prezes Polskiej Platformy Zrównoważonej Wołowiny.

Platforma Zrównoważonej Wołowiny skupia wszystkie podmioty, którym zależy na rozwoju polskiego sektora wołowiny, tak aby była konkurencyjna na rynkach europejskich i światowych, a jednocześnie aby jej produkcja była co najmniej neutralna dla środowiska i zmian klimatycznych. Jednocześnie Platforma realizuje przyjętą w roku 2018 strategię Polska Wołowina 2022, której celem jest zapewnienie trwałego i zrównoważonego rozwoju polskiego sektora wołowiny.

- Produkcja gospodarstwa posiadającego zwierzęta zależy od ich stanu zdrowotnego i warunków utrzymania. Tylko zdrowe zwierzęta utrzymywane we właściwy sposób dadzą dużą produkcję o dobrej jakości a nowoczesne metody ich żywienia i chowu pozwolą na ograniczenie emisji metanu. W naszym wspólnym interesie jest to, aby rolnikom opłacało się wdrażać te działania– komentuje Małgorzata Bojańczyk, Dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP”.

Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” jest niekomercyjną inicjatywą grupy firm i osób reprezentujących różne branże łańcucha żywnościowego. Stowarzyszenie podejmuje szereg działań na rzecz promocji, edukacji i współpracy w obszarze rolnictwa zrównoważonego w Polsce.

Źródło: Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP”

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…