Komisarz Wojciechowski o nowej wspólnej polityce rolnej podczas Europejskiego Parlamentu Wiejskiego

20 wrzesień 2022
(0 Głosów)
Autor 
Janusz Wojciechowski – Komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa fot. mat. prasowe

– Europejski Parlament Wiejski  to partner do tworzenia Paktu dla Obszarów Wiejskich – zaznaczał Janusz Wojciechowski, Komisarz Unii Europejskiej do spraw rolnictwa podczas otwarcia wydarzenia w poniedziałek, 12 września w Centrum Kongresowym Targów Kielce. Ponad 400 przedstawicieli z 40 krajów dyskutuje o problemach i przyszłości wsi. 

Oficjalnego otwarcia V Europejskiego Parlamentu Wiejskiego w Centrum Kongresowym Targów Kielce dokonali Janusz Wojciechowski – Komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa, Anna Gembicka Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jan Krzysztof Ardanowski – Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich oraz Marek Jońca – Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego. 

 

 

Nowa wspólna polityka rolna i pakt dla wsi 

 

Komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa  Janusz Wojciechowski w imieniu Komisji Europejskiej przywitał zgromadzonych gości, podkreślił duże znaczenie tradycji w regionie świętokrzyskim, a także omówił obecne i przyszłe działania Unii Europejskiej podejmowane na rzecz obszarów wiejskich. 

- Jestem zachwycony, że mogę otworzyć V Europejski Parlament Wiejski, który postrzegamy jako kluczowy ruch na rzecz jednoczenia wiejskich głosów Europy -zaznaczył. -  Kiedy w czerwcu 2021 roku opublikowaliśmy wizję długoterminową dla obszarów wiejskich, zidentyfikowaliśmy Europejski Parlament Wiejski jako partnera do tworzenia Paktu dla Obszarów Wiejskich. Od stycznia organizacje ELARD [red. Europejskie Stowarzyszenie Liderów Na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich], ERCA [red.  Sojusz Europejskiej Wspólnoty Wiejskiej] oraz PREPARE [red. Partnerstwo dla obszarów wiejskich Europy] i inne instytucje zaangażowały się i przyczyniły do powstawania Paktu dla Obszarów Wiejskich. Ten pakt ma na celu po raz pierwszy zebrać wszystkich przedstawicieli rządów i przedsiębiorców , aby pracować razem, osiągnąć zamierzone cele dotyczące  długoterminowej wizji dla obszarów wiejskich aż do 2040 roku. To trudne, ale też obiecujące – mówił komisarz. 

Jak wyjaśniał, obszary wiejskie borykają się z problemami strukturalnymi, takimi jak brak atrakcyjnych możliwości zatrudnienia, infrastruktury cyfrowej i niezbędnych usług dla młodych osób. - Wprowadzamy plan działania dla obszarów wiejskich: trzydzieści działań, które dotyczą wszystkich obszarów życia na wsi. Tematy akcji dotyczą m.in. mobilności, energii, klimatu, innowacyjności dla młodzieży czy ekonomii społecznej. Pakt dla Obszarów Wiejskich ma trzy cele: zdefiniować głosy mieszkańców wsi, aby umieścić je wyżej w agendzie politycznej, a także wypracować możliwość współpracy i wzajemnego uczenia się oraz dobrowolnego zaangażowania w działanie. W szczególności mamy nadzieję, że państwa członkowskie zbudują dedykowane strategie dla obszarów wiejskich, rozpoczną działania na rzecz rozwoju obszarów wiejskich i zainwestują fundusze Unii Europejskiej na obszarach wiejskich – zaznaczał Janusz Wojciechowski. - Nowa wspólna polityka rolna będzie nadal promować wzrost zatrudnienia, jakość płci, w tym udział kobiet w rolnictwie, włączenie społeczne i rozwój lokalny na obszarach wiejskich. W latach 2023-2027 ramy prawne dadzą szeroki wachlarz możliwości wzmocnienia obszarów wiejskich. Inteligentne wioski to społeczności wiejskie, które mogą korzystać z innowacyjnych rozwiązań, mają potencjał, aby pomóc przezwyciężyć wyzwania i poprawić jakość życia na obszarach wiejskich poprzez wykorzystanie nowych technologii w innowacjach społecznych. Podczas czwartkowego panelu dotyczącego paktu europejskiego, będziemy omawiali sam pakt, ale również to co może on przynieść w przyszłości - zapowiedział – Janusz Wojciechowski, Komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa. 

 

 

Kształtowanie sytuacji w europejskim rolnictwie 

 

Z kolei Anna Gembicka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi życząc owocnych obrad wyraziła jak ważne jest uczestnictwo w takich spotkaniach jak Europejski Parlament Wiejski: - W Polsce ponad 40% ludności żyje na obszarach wiejskich, dlatego tak ważne jest, aby głos mieszkańców wsi był jasno formułowany i wyrażany zarówno w debacie krajowej, jak również na forum Unii Europejskiej. Spotykamy się w pięknym regionie naszego kraju, w województwie świętokrzyskim posiadającym bogate dziedzictwo historyczne oraz unikatowe walory przyrodnicze i kulturowe. Z okazji rozpoczynającego się dzisiaj wydarzenia  chciałabym życzyć Państwu owocnych obrad, ciekawych rozmów i inspirujących refleksji, które pozwolą na lepsze wspólne kształtowanie sytuacji w europejskim rolnictwie i na obszarach wiejskich – podkreślała Sekretarz Stanu.

 

 

Jan Krzysztof Ardanowski – Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich wspomniał o problemie niezrozumienia głosu mieszkańców wsi: - Obszary wiejskie w Polsce stały się bardzo dobrym miejscem do życia. Nawet lepszym niż blokowiska, niż zurbanizowane obszary, gdzie ludzie stają się anonimowi. Wieś to miejsce życia i aktywności zawodowej. Niestety, ale jednak wielu mieszkańców wsi w Europie, w szczególności rolników jest przekonanych, ze ich głos nie jest w stanie przebić się do polityków: na poziomie Unii Europejskiej czy na poziomie władz krajowych. 

 

 

W imieniu władz województwa świętokrzyskiego wystąpił Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Marek Jońca, który powitał zgromadzonych gości w regionie świętokrzyskim: - Jesteśmy zaszczycenie, że tegoroczna V edycja Europejskiego Parlamentu Wiejskiego odbywa się na pięknej, gościnnej ziemi świętokrzyskiej, która w znaczącej mierze  usiana jest małymi i średnimi gospodarstwami rodzinnymi. 

 

 

Wymiana doświadczeń i Deklaracja 

 

Europejski Parlament Wiejski to czas wymiany doświadczeń, wiedzy i dobrych praktyk między społecznościami wiejskimi z całej Europie, a także europejskimi instytucjami i organizacjami działającymi na rzecz rozwoju obszarów wiejskich.

W drugim dniu Europejskiego Parlamentu Wiejskiego odbywały się wizyty studyjne, podczas których uczestnicy wydarzenia poznali tradycyjne świętokrzyskie smaki, zobaczą bogactwo kulturowe świętokrzyskich miejscowości, zasięgnęli wiedzy o projektach związanych z ochroną środowiska oraz o funkcjonowaniu inteligentnych wiosek. Po wizytach studyjnych uczestnicy wrócili do Centrum Kongresowego, by poznać różnorodną ofertę lokalnych producentów. 

 

Zwieńczeniem wrześniowego spotkania był oficjalne podpisanie Deklaracji z Kielc, która następnie przedstawiona zostanie rządom europejskim oraz Komisji Europejskiej.

 

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…