Sołtysi nie chcą szacować szkód łowieckich

14 kwiecień 2018
(0 Głosów)
Autor 
Sołtysi odmawiają uczestniczenia w procesie szacowania Fot. PZŁ

Samorząd rolniczy zwrócił się do Ministra Środowiska o podjęcie działań mających na celu usprawnienie funkcjonowania obowiązujących przepisów związanych z szacowaniem szkód łowieckich.

Do Izb Rolniczych oraz Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych docierają sygnały od Wójtów i Burmistrzów, które dotyczą problemów z szacowaniem szkód łowieckich, które zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo łowieckie oraz niektórych innych ustaw od 1 kwietnia 2018 r. mają przeprowadzać gminy. W związku z zaistniałym problemem Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Środowiska z wnioskiem o zajęcie stanowiska, w następujących kwestiach:

Brak odpowiednio przeszkolonych przedstawicieli jednostek pomocniczych

Wójtowie wskazują na brak odpowiednio przeszkolonych przedstawicieli jednostek pomocniczych gminy (sołtysów), którzy mogliby w sposób fachowy i rzetelny taki proces szacowania przeprowadzić. Ustawa, co prawda zobowiązuje Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe do przeszkolenia tych osób, ale z sygnałów napływających z Nadleśnictw Lasów Państwowych szkolenia te będą realizowane od maja do września br.. Ustawa natomiast nakazuje oględziny i oszacowanie szkody w ciągu 7 dni od dnia zgłoszenia do Gminy przez rolnika szkody. W związku z tym Gminy nie są w stanie dotrzymać tych terminów.

Sołtysi nie chcą brać udziału w szacowaniu szkód

Sołtysi odmawiają uczestniczenia w procesie szacowania, a Wójt, Burmistrz lub Prezydent nie ma możliwości prawnych do zmuszenia ich do podjęcia tych czynności, ponieważ pomiędzy Gminą a Sołtysem nie powstaje stosunek pracy i brak jest podległości służbowej.

Ponadto, brak jest również możliwości prawnych zapłacenia za tę czynność przedstawicielom jednostki pomocniczej, a obciążenie pracą jest dość znaczne, bo w niektórych przypadkach jest to kilkudziesięciokrotny udział sołtysów w szacowaniu w skali roku, przy czym do większości szkód należy pojechać na pole 2 razy: - na oględziny i do szacowania ostatecznego;

Brak trybu powoływania zespołów szacujących szkody

Wójtowie wskazują również na brak trybu powoływania zespołów szacujących szkody. Brak jest przepisów wykonawczych w tej sprawie. A obowiązujące przepisy powodują, że dla każdego gospodarstwa będzie innych skład komisji, chociażby ze względu na zmienność członków zespołu w postaci przedstawiciela zarządcy albo dzierżawcy obwodu łowieckiego czy rolnika, u którego szkoda powstała.

Gmina odpowiedzialna za błędy w szacowaniu

Podnoszona jest też kwestia odpowiedzialności Gminy za błędy szacowania przez osoby, niepozostające w stosunku pracy z Gminą,

Wymienione problemy to nie wszystkie, które są zgłaszane do Izb Rolniczych. Należy mieć na uwadze szereg innych wątpliwości, na które nie ma jednoznacznych odpowiedzi np. wzór protokołu z szacowania szkody.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…