Będą zmiany w przepisach dotyczących zwalczania ASF

07 grudzień 2018
(0 Głosów)
Autor 
Nowe zapisy mają poprawić efektywność walki z ASF Fot. zycierolnika.pl

Przygotowana nowelizacja rozporządzenia dotyczącego podejmowanych działań w związku z ASF, przewiduje dodatkowe środki mające na celu zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się tej choroby.

W projekcie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń wprowadzono nowe zapisy, które mają ułatwić zwalczenie wirusa ASF na terenie Polski.

Zakaz eksportu polskich dzików
Projekt zakłada całkowity zakaz wysyłki dzików do innych państw członkowskich Unii Europejskiej oraz państw trzecich. W przypadku Polski mamy zmianę, gdyż zakaz będzie dotyczył całego terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nie jak było wcześniej - tylko rejonu ochronnego, obszaru objętego ograniczeniami i obszaru zagrożenia.

Zakaz wstępu do chlewni dla zwierząt domowych
W projektowanym rozporządzeniu doprecyzowano także wymogi bioasekuracji na obszarze objętym ograniczeniami i zagrożenia, gdzie nakazuje się zabezpieczenie budynku, w którym są utrzymywane świnie, przed dostępem zwierząt wolno żyjących oraz domowych.

- Wcześniejsze zapisy zmienianego rozporządzenia odnosiły się tylko do wykluczenia kontaktu świń jedynie z wolno żyjącymi dzikami - komentował zmiany Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej.

Rejestr środków transportu
Projekt rozporządzenia rozszerza również wymóg posiadania rejestru wszystkich środków transportu wjeżdżających na teren gospodarstwa, w tym również środków transportu do przewozu ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego oraz do przewozu pasz.


Wybiegi z matą dezynfekcyjną
W przypadku świń, utrzymywanych w warunkach fermowych dzików lub świniodzików utrzymywanych w gospodarstwie w systemie otwartym proponuje się, aby wybieg dla nich zabezpieczony był podwójnym ogrodzeniem o wysokości wynoszącej co najmniej 1,5 m, związanym na stale z podłożem, a każdy wjazd i wyjazd oraz wejście i wyjście z takiego wybiegu było zabezpieczone matą dezynfekcyjną.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…