ASF w Lubuskiem został potwierdzony. Wojewoda wyznaczył strefę skażoną

16 listopad 2019
(0 Głosów)
Autor 
W piątek zostało wydane rozporządzenie, które wyznacza obszar skażony o 5 kilometrowym promieniu

Główny Lekarz Weterynarii potwierdził w piątek doniesienia na temat wystąpienia pierwszego przypadku ASF u dzika na terenie województwa lubuskiego. Odległość miejsca stwierdzenia wirusa od miejsc występowania tej choroby w populacji dzików oraz ognisk u świń wynosi ponad 300 km.

Dodatni wynik badania w kierunku ASF uzyskano w próbkach pobranych od padłej samicy dzika, którą znaleziono 4 listopada 2019 r. w pobliżu drogi nr 325 łączącej miejscowości Sława i Nowa Sól. Zwierzę zostało potrącone przez samochód.

Zobacz również >> Pierwszy przypadek wirusa ASF w województwie lubuskim

Wicewojewoda Lubuski Wojciech Perczak zwołał w piątek Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego. W spotkaniu udział wzięli Szymon Giżyński Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dr n. wet. Mirosław Welz Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii, Władysław Dajczak Poseł na Sejm oraz przedstawiciele służb wojewody.

Zostało wydane specjalne rozporządzenie, które wyznacza obszar skażony o 5 kilometrowym promieniu (obejmujący częściowo powiat wschowski oraz powiat nowosolski). Dokument ureguluje również nakazy i zakazy skierowane do rolników, hodowców trzody chlewnej oraz myśliwych. W obszarze skażenia żadne z gospodarstw nie prowadzi hodowli trzody chlewnej.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…