Służby likwidują ogniska ptasiej grypy na Lubelszczyźnie

03 styczeń 2020
(0 Głosów)
Autor 
Ptasia grypa w Uścimowie Starym. „Teren ogniska zabezpieczony przez służby” Fot. LUW

W likwidacji padłych zwierząt na fermach indyków na Lubelszczyźnie wzięło udział kilkadziesiąt osób. W akcję włączyli się strażacy, policjanci i żołnierze. Z powodu wirusa H5N8 padło ponad 30 tys. indyków.

- Dzisiaj rozpoczęło się radykalne usuwanie zagrożenia. Przygotowywane są transporty padłych zwierząt. Służby, łącznie z policją, są przygotowane do eskortowania transportu. Jest pełne zabezpieczenie. Cała akcja przebiega w sposób prawidłowy, zgodnie z procedurami, i daje nadzieję na ograniczenie możliwości rozprzestrzeniania się zakażenia – powiedział wczoraj wojewoda lubelski Lech Sprawka odnosząc się do wystąpienia ogniska ptasiej grypy w Starym Uścimowie, w powiecie lubartowskim.

Wojewoda udał się wczoraj na miejsce, aby ocenić sytuację. Spotkał się też z dziennikarzami, i poinformował, że teren wystąpienia ogniska jest zabezpieczony przez odpowiednie służby.

- W akcji czynnie bierze udział kilkadziesiąt osób, zarówno w zabezpieczeniu ograniczenia przemieszczania ludzi i zwierząt. Są żołnierze, którzy pomagają przy załadunku padłych zwierząt. Zaangażowana jest też straż pożarna, jeśli chodzi o zabezpieczenie bezpieczeństwa biologicznego poprzez rozłożenie mat. Jest angażowanych coraz więcej osób – dodał wojewoda.

Zobacz również >> Kolejne ogniska grypy ptaków na Lubelszczyźnie


- Prowadzimy takie działania, które są prowadzone w każdym ognisku choroby zakaźnej. Pierwsza rzecz to usunięcie padłych zwierząt, ściółki, wszystkiego, co mogło mieć kontakt z wirusem, łącznie ze sprzętem, jak i paszą. To wszystko zostanie poddane neutralizacji. Następnym etapem będą dezynfekcje gospodarstw w strefach zapowietrzonych i zagrożonych. Jeżeli nie będzie kolejnych ognisk w ciągu 40 dni, ten teren będzie można „uwolnić” – zaznaczył wojewódzki lekarz weterynarii Paweł Piotrowski.

1 stycznia br. wojewoda wydał rozporządzenie o ustanowieniu stref zapowietrzonej i zagrożonej na terenie trzech powiatów: lubartowskiego, parczewskiego i łęczyńskiego.

- Zadania, które wynikają z rozporządzenia to radykalne oczyszczenie ferm, w których potwierdzono zakażenia, ograniczenie przemieszczania ludności oraz zwierząt na terenie obszaru zapowietrzonego i zagrożonego, zastosowanie wszelkich środków bezpieczeństwa biologicznego i bieżący przepływ informacji na tym terenie – podkreślił Lech Sprawka.

Wirus ptasiej grypy H5N8 wykryty w powiecie lubartowskim nie jest groźny dla ludzi.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…