Zamknięcie największego zakładu ubojowego w Niemczech może mieć też konsekwencje dla Polski

23 czerwiec 2020
(0 Głosów)
Autor 
Nie można wykluczyć, że część niemieckich tuczników pojawi się również w polskich ubojniach

Zamknięcie uboju w największym niemieckim zakładzie może spowodować spadek cen na rynku lokalnym oraz nadwyżkę żywca. Część niemieckich tuczników może trafić na rynek polski, a tym samym ceny w skupach mogą zacząć spadać.

Rynek wieprzowiny w Europie zaczyna się adaptować do warunków odmrożonej gospodarki powstałych po spadku zakażeń COVID-19. Poprawie uległy nastroje graczy rynkowych szczególnie w Europie Centralnej. Na południu kontynentu nastroje są mniej optymistyczne.

Ceny tuczników bez zmian lub z lekkim wzrostem
Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej poinformował, że ceny tuczników w Europie pozostały bez zmian lub nieznacznie wzrosły, co jest odzwierciedleniem zrównoważonego rynku. Wznowiono w ograniczonym stopniu uboje w zakładzie van Rooi w Niderlandach. Nadwyżka żywca okazała się mniejsza niż zakładano, a cena wzrosła o 1 cent. W Hiszpanii wzrost ceny był większy i wyniósł 2 centy. Cena pozostała bez zmian w Danii, Francji, Belgii i Austrii.

Ceny w Polskich skupach mogą spadać
Niemiecki rynek można określić jako zbilansowany. W dniu 17.06.2020 cena VEZG pozostała na niezmienionym poziomie 1,66 €/kg (wbc) po raz czwarty z rzędu. Niepokojące jest zamknięcie uboju w największym niemieckim zakładzie bijącym 20 tys. szt. dziennie, co może doprowadzić do nadwyżki żywca wieprzowego na rynku lokalnym. Presja na cenę żywca może doprowadzić do spadków notowań niemieckich tuczników.

- Nie możemy wykluczyć, że część niemieckich tuczników pojawi się również w polskich ubojniach, co będzie może skłaniać personel skupowy do obniżenia cenników – skomentował Aleksander Dargiewicz, Prezes KZP-PTCH.

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: KZP-PTCH

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…