TOP 10 ciągników rolniczych w przedziale mocy 71 - 100 KM

06 październik 2018
(0 Głosów)
Autor 
Ciągnik New Holland T4.75S, który reprezentuje nową serię T4S fot. mat. prasowe

Moc najczęściej rejestrowanych w Polsce nowych ciągników wynosi 71-100 KM. W tym segmencie rolnicy mają bardzo duży wybór ciągników, zarówno zagranicznej jak i rodzimej produkcji. O traktorach tego zakresu mocy dostępnych w ofercie dziesięciu najpopularniejszych producentów w Polsce piszemy poniżej.

Ciągniki marki New Holland

Ciągniki produkowane przez włosko-amerykański koncern należą do najbardziej popularnych pojazdów w Polsce. W zakresie mocy 71-100 KM w ofercie New Holland rolnicy mają szeroki wybór traktorów. Jednym z nich jest model T4.75 Power Star o mocy znamionowej 75 KM. Seria Power Star została zaprojektowana, aby zaoferować wyższy komfort pracy w pojazdach zaliczanych do najmniejszej klasy ciągników rolniczych. Są to traktory uniwersalnego przeznaczenia z komfortową kabiną i płaską podłogą oraz podwieszanymi pedałami i dwustrefową klimatyzacją. Ciągniki są wyposażone w synchronizowaną przekładnię 12x12, która może być doposażona w hydrauliczny rewers do przełączania kierunku jazdy.

Do bardziej zaawansowanych technicznie ciągników należy seria T5 Electro Command. Wpisujący się do przedziału 71-100 KM model T5.100 o mocy znamionowej 99 KM z przekładnią, która oferuje 16 przełożeń do jazdy w obu kierunkach. Są one (poza przejściem z biegu 8 na 9 i odwrotnie) zmieniane za pomocą przycisków na dźwigni bez użycia nożnego pedału sprzęgła. Przekładnia dysponuje trybem Auto Transport, który upraszcza zmianę biegów podczas jazdy po drodze oraz opcją Auto Field zarządzającą silnikiem i przekładnią podczas prac polowych.

TR2a1

Podczas ostatnich Targów w Kielcach miała miejsce
premiera ciągnika New Holland T4.75S, który reprezentuje
nową serię T4S

 

Poszukujący mniejszych modeli mogą znaleźć je w serii T5 Utility. W zadanym zakresie mocy w tej serii są dostępne ciągniki T5.75 (75 KM), T5.85 (86 KM) i T5.95 (99 KM), które można doposażyć w skrzynie Dual Command z elektrohydraulicznym rewersem z 24 biegami do jazdy w obie strony.

Flagowym ciągnikiem koncernu New Holland, który w tym roku znalazł się na drugiej pozycji najczęściej rejestrowanych traktorów jest model TD 5.85 o mocy 86 KM. W 2017 r. model ten był trzecim traktorem pod względem popularności w Polsce. Jest to stosunkowo prosty konstrukcyjnie model wyposażony w rewersowaną skrzynię 12x12 lub klasyczną przekładnię 12x4. Układ hydrauliczny wraz z podnośnikiem jest sterowany mechanicznie.

W tym roku swoją premierę miał ciągnik T4.75S reprezentujący nową serię T4S. Traktor o mocy 75 KM wyposażono w 3-cylindrowy silnik FPT z układem common rail. Standardowym wyposażeniem T4S jest zsynchronizowana przekładnia 8x8, która oferuje 4 biegi główne i dwa zakresy (szyb- ki – wolny). Opcjonalnie jest dostępna przekładnia 12x12 z hydrauliczną przekładnią nawrotną (hydraulic shuttle).

 


Traktory ze stajni John Deere

W zakres mocy 71-100 KM w ofercie amerykańskiego koncernu John Deere wpisuje się seria ciągników 5M. Są to uniwersalne pojazdy przewidziane także do pracy z ładowaczem czołowym proponowane szczególnie małym i średnim gospodarstwom specjalizującym się w produkcji zwierzęcej. Serię 5M reprezentują cztery modele o mocy od 75 do 115 KM, wyposażone z wyjątkiem najmniejszego ciągnika w 4-cylindrowe silniki PowerTech. Najmniejszy model 5075M napędza 3-cylindrowy motor.

Traktory serii 5M mogą być wyposażone w przekładnię PowrReverser 16/16 lub 32/16 PowrReverserPlus. Dźwignię zmiany biegów ma wmontowaną funkcję Hi-Lo (zmiana półbiegów) oraz przycisk do odłączania sprzęgła podczas zmiany głównych przełożeń i zakresów.

TR3

Ciągniki John Deere 5M mają szerokie zastosowanie
w gospodarstwach wielokierunkowych

Operator ciągników 5M ma do dyspozycji komfortową kabinę z amortyzowanym (mechanicznie lub pneumatycznie) fotelem, który może być podgrzewany. Dostępna jest także kabina o obniżonym dachu do pracy w niskich budynkach inwentarskich.


Czeskie ciągniki Zetor

Czeska firma Zetor to dotychczasowy jeden z trzech liderów polskiego rynku ciągników. W pierwszej połowie tego roku czeski producent znalazł się na czwartej pozycji pod względem rejestracji nowych traktorów. Firma Zetor mogła się poszczycić sukcesem modelu Major 80, który w ub.r. znalazł się na drugiej pozycji najpopularniejszych ciągników w Polsce.

TR 4 Zetor

Ciągnik Zetor Major 80 jest dostępny w zmodernizowanej
wersji HS

Obecnie ciągniki Major 80 są dostępne w dwóch wersjach: CL i HS. Ciągniki Major CL są wyposażone w zsynchronizowaną 4 biegową skrzynię biegów z mechanicznym rewersem i 3 zakresowym reduktorem, co łącznie daje 12 przełożeń do jazdy w obie strony. Wersja HS zyskała nowy design. Od poprzednich ciągników Majora HS wyróżnia zmieniona maska z wlotami powietrza umieszczonymi w jej górnej części. W standardzie jest dostępna przekładnia 24x12 wyposażona w półbieg załączany pod obciążeniem oraz hydrauliczny rewers (PowerShuttle).

 

Ciągniki z koncernu SDF

Wchodząca w skład koncernu SDF marka Deutz-Fahr w ub.r. zajęła czwartą pozycję pod względem rejestracji ciągników. W popularnym w Polsce zakresie mocy 70-100 KM niemiecki producent oferuje kilka modeli w serii 5D jak i 5G. Traktory 5G (6 modeli) są dostępne w wersji mechanicznej LS lub bardziej zaawansowanej technicznie (GS). Wersja GS dysponuje przekładnią z trzema półbiegami (45 biegów do jazdy w obie strony) i elektrohydraulicznym rewersem. Standardem jest funkcja Stop&Go, która umożliwia zatrzymanie ciągnika bez użycia pedału sprzęgła a jedynie pedałem hamulca.

Ciągniki 5G powstały na bazie modeli Agrofarm. W układzie napędowym tych traktorów w standardzie znajdują się przekładnie 8x8. Opcjonalnie są dostępne przekład- nie 4- jak i 5-biegowe z przyciskiem Hi-Lo, który umożliwia zmianę dwóch półbiegów bez użycia pedału sprzęgła głównego. Wtedy użytkownicy mają do dyspozycji 16 lub 20 biegów do dyspozycji. Dostępna jest 5-biegowa skrzy- nia HML z 3 półbiegami (30x30).

TR6a

W najpopularniejszym segmencie mocy jest ciągnik
Deutz-Fahr 5G

Ciekawym rozwiązaniem jest układ SDD, który ułatwia manewrowanie na polu. Inną funkcją przydatną podczas pracy np. z prasą jest system Stop&Go.


Japońskie ciągniki Kubota

TR9Kubota na liście najbardziej popularnych marek w 2017 r. zajęła piątą pozycję. W ubiegłym roku Kubota zaprezentowała ciągniki nowej serii 5001. Jednym z nich jest model 5091 o mocy 96 KM, który zasila motor Kuboty spełniający wymagania normy Stage IV. Ciągnik wyposażono w sześciobiegową skrzynię o trzech zakresach z jednym półbiegiem włączanym pod obciążeniem. W standardzie dostępne są: elektrohydraulicznie załączany rewers, blokady mostów, napęd przedni oraz WOM z prędkościami 540 i 540E (w opcji 540/1000). TUZ natomiast jest obsługiwany wyłącznie mechanicznie.

 


Ciągniki marki Ursus

Najpopularniejszym ciągnikiem w 2017 r. był Ursus C-380, który trafił na rynek na przełomie lat 2014 i 2015. Wkrótce stał się jednym z najchętniej wybieranych ciągników. Obecnie dostępne Ursusy C-380 są wyposażone w silnik Deutza, który generuje moc znamionową na poziomie 75 KM. Dostępne są synchronizowane skrzynie przekładniowe 12x12 lub 24x12 z mechanicznym rewersem.

TR5

Ursus C-380 to najpopularniejszy ciągnik w 2017 r.

 

Większym ciągnikiem (85 KM) jest Ursus C-385 Power wyposażony w skrzynię 24x12 Carraro z Power Shuttle i Power Shift oraz biegami pełzającymi. Ciągnik można doposażyć w przedni TUZ oraz WOM, a także klimatyzację. Do popularnego zakresu wpisuje się ciągnik C-395 Power o mocy 90 KM. W ciągniku może być zamontowana skrzynia przekładniowa 12x12 z rewersem synchronizowanym lub 24x12 z rewersem elektrohydraulicznym i wzmacniaczem momentu, załączany przyciskiem na dźwigni zmiany biegów. Niedawno premierę miały nowe ciągniki tej serii, z których jeden ma moc 75 KM i napęd w wersji 2WD lub 4WD. W standardzie mają mechaniczną przekładnię 12x12 z mechanicznym rewersem.

 


Traktory marki Case IH

Koncern Case IH w ub.r. zajął siódmą pozycję na rynku ciągników w kraju. W popularnym w Polsce zakresie mocy, producent oferuje ciągniki Farmall A. Ostatnio premierę miały nowe ciągniki tej serii. Jeden z nich ma moc 75 KM z napędem 2WD lub 4WD. Producent oferuje w standardzie mechaniczną przekładnię 12x12 z 4 biegami dostępnymi w 3 zakresach wraz z mechanicznym rewersem. Podnośnik hydrauliczny w całym zakresie unoszenia oferuje udźwig wynoszący 2150 kg. Układ hydrauliczny zasila pompa zębata o wydajności 47,7 l/min.

 

TR8

Farmall A o mocy 75 KM to najnowsza propozycja koncernu
Case IH


Traktory z Mrągowa

Farmtrac Tractors Europe w zakresie mocy 70–100 KM oferuje dwa modele ciągników. Jednym z nich, najbardziej popularnym wśród wszystkich ciągników mrągowskiego producenta jest model 675DT. Traktor jest dostępny tak- że w limitowanej wersji King. Podobnie jak w standardzie, Kinga napędza 4-cylindrowy silnik Perkins o mocy 75 KM. W układzie napędowym znajduje się przekładnia włoskiej firmy Carraro 12+12 z rewersem i reduktorem. Producent montuje zewnętrzną kamerę tylną umieszczoną na kabinie do obserwacji współpracującej z traktorem maszyny.

TR7

Ciągnik Farmtrac 675DT ma zastosowanie w rolnictwie,
służbach komunalnych oraz leśnych


Claas Atos i Elios

Niemiecka firma Claas oferuje dwie serie ciągników o mocy 75-109 KM. Jedną z nich są kompaktowe traktory Elios 200 napędzane turbodoładowanym silnikiem z układem common rail. Motory oferują pamięć jednej lub dwóch (opcja) liczby obrotów. Producent oferuje cztery warianty przekładni. Jednym z nich jest skrzynia mechaniczna 12x12 z rewersem. Innym, jest przekładnia 24x24 z przełączaniem biegów pod obciążeniem.

CLAAS ATOS

Ciągnik Claas z serii Atos

Seria Atos – wyróżnia ją szeroka paleta możliwości konfiguracji. Potencjalny nabywca ma do wyboru 10-biegową przekładnię mechaniczną z mechanicznym rewersem, przekładnię Twinshift z dwoma półbiegami zmienianymi pod obciążeniem, jak również skrzynię Trishift (trzy półbiegi). Uzupełnieniem jest rewers elektrohydrauliczny, a także przycisk wysprzęglający przy zmianie głównych przełożeń. Do tego dochodzi EHR oraz funkcja Smart Stop, pozwalająca na zatrzymanie ciągnika wyłącznie za pomocą hamulca.


Ciągniki od fińskiego wytwórcy

Koncern Valtra zamyka dziesiątkę ubiegłorocznej listy najczęściej rejestrowanych w Polsce marek ciągników. W popularnym segmencie mocy są dostępne ciągniki serii A. W ubiegłym roku fiński wytwórca zaprezentował czwartą generację tych pojazdów.

TR 11 Valtra seria A A4 3x4 left small

Seria A obejmuje ciągniki o mocy 75-130 KM. Zamontowano w nich przekładnię 12x12 z biegami zestawionymi w dwóch grupach. Ciągniki wyposażono w funkcję Auto Traction, która załącza/wyłącza napęd zależnie od prędkości obrotowej silnika, bez potrzeby używania sprzęgła. Przydatna jest także funkcja HiShift (przycisk umieszczony na dźwigni zmiany biegów), która pozwala zmieniać biegi bez konieczności używania pedału sprzęgła.

 

dr inż. Jacek Skudlarski SGGW Warszawa

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…