Zima to dobry czas na przygotowanie siewnika

28 styczeń 2020
(0 Głosów)
Autor 
Obecnie służby surowcowe Fot. Südzucker Polska S.A.

Przestój zimowy to dobry czas na przygotowanie się do kolejnego sezonu, a szczególnie na sprawdzenie i przygotowanie sprzętu - w tym siewnika.

- Dobrze wykonany siew to dobre wyrównane wschody, optymalna obsada i w konsekwencji dobry plon i jakość - przypominają doradcy Südzucker Polska S.A.

Nadrzędną czynnością jest sprawdzenie stanu technicznego siewnika. Doradcy podpowiadają na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności: - redlice (trwałość redlic jest oceniana na około 100-300 ha w zależności od rodzaju gleby),
- tarcze wysiewające,
- stan wyrzutników i zgarniaczy nasion,
- układ napędowy siewnika (koła zębate, łańcuchy, napinacze, łożyska itp.),
- odstęp między sekcjami i ich ustawienie na ramie siewnika,
- znaczniki, zaplanowanie regulacji do przygotowania ścieżek technologicznych,
- ciśnienie powietrza w kołach,
- w siewnikach pneumatycznych sprawdzenie szczelności przewodów i komór ciśnieniowych.

 

Wszelkie błędy i zaniedbania popełnione podczas kolejnych zabiegów agrotechnicznych począwszy od przygotowania gleby, poprzez siew, ochronę, aż po zbiór buraków, mogą być przyczyną strat w plonie. Prawidłowo przeprowadzony siew  jest podstawą w uzyskaniu dobrego startu, czyli wysokiej obsady.

Nieprawidłowy siew, nieprzygotowanym siewnikiem, może powodować straty nie tylko w obsadzie, ale również podczas zbioru. Obecnie służby surowcowe Südzucker Polska S.A. oceniają stan techniczny siewników, których właściciele chcą wykonywać usługi siewu.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…