Zmiany w prawie budowlanym będą dotyczyć także inwestycji rolniczych

01 wrzesień 2020
(0 Głosów)
Autor 
Po 19 września można będzie budować bez pozwolenia, ale za zgłoszeniem określone obiekty i inwestycje budowlane Fot.zycierolnika.pl

W dniu 3 marca 2020 roku Prezydent podpisał nowelizację ustawy Prawo Budowlane, która obowiązywać będzie od 19 września 2020 roku. Możliwa będzie realizacja szeregu inwestycji bez pozwolenia budowlanego.

Ujednolicone i znowelizowane przepisy ustawy dopuszczą między innymi realizację szeregu inwestycji budowlanych bez konieczności uzyskania pozwolenia budowlanego. Po 19 września można będzie budować bez pozwolenia, ale za zgłoszeniem określone obiekty i inwestycje budowlane. Wymagane będzie złożenie odpowiednich dokumentów niezbędnych do zgłoszenia budowy w starostwie lub urzędzie miasta w wydziałach architektoniczno-budowlanych tych organów. Tam zostanie dokonana ocena zgłoszenia i wydana odpowiednia decyzja.

Inwestycji rolniczych w ustawie dotyczy znowelizowany art.29 ust.1., który stanowi, że nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, ale wymaga zgłoszenia, o którym mówi art.30, budowa:

- obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodowa w ramach istniejącej działki siedliskowej:                              

a)  płyt do  składowania obornika,
b) szczelnych zbiorników na gnojówkę lub gnojowicę,
c) naziemnych silosów na materiały sypkie, o pojemności do 30 m3 i wysokości nie  większej niż 7 m,
d) silosów na kiszonkę;

Znowelizowany art.29 ust.2 określa, że nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia, o którym mowa w art.30, budowa obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej:
- parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2 przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m,
- suszarni kontenerowych o powierzchni zabudowy do 21 m2.

 

Źródło: WIR

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…