Marek Wiącek reprezentantem Polski na EuroSkills 2020

21 wrzesień 2020
(0 Głosów)
Autor 
Finaliści konkursu Fot. PIGMiUR

17 września w Katedrze Inżynierii Biosystemów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odbył się finał eliminacji, którego zwycięzcą jest Marek Wiązek. Będzie on reprezentował nasz kraj na zawodach EuroSkills 2020 w konkurencji technika maszyn rolniczych i budowlanych.

W finałowych zmaganiach wzięli udział laureaci ubiegłorocznego konkursu Młody Mechanik na Medal organizowanego przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych, którzy przez cały rok przygotowywali się do tych zmagań pod kierunkiem dr Mirosława Czechlowskiego będącego pracownikiem Katedry Inżynierii Biosystemów, a jednocześnie pełniącego funkcję eksperta w WorldSkills Poland.

W trakcie finału zawodnicy: Miłosz Augustyn, Piotr Bryszak i Marek Wiącek musieli zmierzyć się z trzema zadaniami przygotowanymi przez ekspertów reprezentujących marki Steyr oraz Pöttinger, będące sponsorami konkurencji Technika maszyn rolniczych i budowlanych na zawodach w Grazu. Pierwsze z zadań polegało na pomiarze wydatku pompy hydraulicznej w ciągniku Steyr 4100 Multi. Jednak wcześniej zawodnicy musieli zlokalizować i usunąć usterkę polegającą na zwarciu w obwodzie czujnika prędkości obrotowej wału korbowego silnika. W drugim zadaniu finaliści mieli zainstalować pasy napędzające zgniatacz pokosów w kosiarce Pöttinger Nova Cat 302 RBC, a sedno zadania polegało na dokonaniu regulacji osiowości kół pasowych oraz rolki napinającej. Trzecie zadanie, polegało na się wykonanie próby kręconej w siewniku Pöttinger Terrasem C4 Artis.

Najtrudniejszy pierwszy krok

Pierwsze z zadań okazało się najtrudniejsze. Okazało się,  że żaden z zawodników nie dokonał wymaganego pomiaru, a tylko jeden z nich zdołał uruchomić silnik ciągnika. Drugie zadanie ukończyli wszyscy zawodnicy, choć tylko jeden bezbłędnie. Zdecydowanie najprostszym zadaniem okazało się wykonanie próby kręconej w siewniku.

Po podliczeniu punktów okazało się, że zwycięzcą finału jest Marek Wiącek, który zdobył 84 punkty ze 100 możliwych do zdobycia. Drugie miejsce zajął Miłosz Augustyn, który zgromadził 60 punktów, a na najniższym podium stanął Piotr Bryszak, który przegrał rywalizację o drugie miejsce zaledwie jednym punktem.

 

Marek Wiacek

                                                                                                       Marek Wiącek

 

Dzięki temu zwycięstwu Marek Wiącek dołączył do polskiej reprezentacji na konkurs EuroSkills 2020, który ze względu na pandemię Covid-19 został przesunięty z września br. na styczeń 2021 r. Na zawodach w Grazu (Austria) nasz kraj reprezentować będzie 17 zawodników startujących w 16 konkurencjach.

 

 

Oprac. Sabina Pietrek, źródło: PIGMiUR

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…