Zostań Mistrzem Trawników!

25 marzec 2022
(0 Głosów)
Autor 
Pielęgnacja trawnika po zimie fot. John Deere

Wypielęgnowany trawnik to ozdoba każdego ogrodu, który wraz z nadejściem wiosny będzie wymagał uporządkowania. Jak przygotować się na nowy sezon i dobrać kosiarkę do swoich potrzeb?

Wielofunkcyjny sprzęt w ogrodzie

 

Sezon koszenia trawy rozpoczyna się zwykle na przełomie marca i kwietnia. To wtedy należy przygotować się na intensywne prace, by z pięknym, zadbanym trawnikiem wejść w wiosnę. Korzystając z nowoczesnych rozwiązań, możemy znacznie ułatwić sobie tegoroczny start w ogrodzie.

 

- Wybór odpowiedniego sprzętu to inwestycja na lata, dlatego warto postawić na mocną technicznie i komfortową w użytkowaniu kosiarkę, która spełni nasze oczekiwania. Wartymi szczególnej uwagi są modele, za pomocą których nie tylko skosimy trawnik, ale i przy odpowiednim doposażeniu wykorzystamy do innych prac – mówi Michał Kufel, Territory Turf Manager w John Deere Polska.

 

Kosiarki samojezdne John Deere zostały zaprojektowane w sposób umożliwiający dołączenie innych sprzętów, jak chociażby rozrzutnika nawozów, areatora/wertykulatora, przyczepki czy odśnieżarki. Taka wielofunkcyjność sprzętu daje gwarancję na to, że będziemy mogli z niego korzystać nie tylko w trakcie ciepłych miesięcy. Dla takiego sprzętu zadanie znajdzie się podczas każdej pory roku! Decydując się na zakup kosiarki, szukajmy prawdziwego, wszechstronnego pomocnika do prac na zewnątrz. Możliwość dołączenia zestawu mulczującego sprawi, że maszyna będzie bardziej wszechstronna. Ponadto pozostałości materiału mogą stanowić ważny składnik nawożący.

 

Liczy się czas i precyzja

 

Każdy pasjonat ogrodnictwa wie, że wiosenne prace wymagają systematyczności. Przyjmuje się, że powinniśmy kosić trawę, gdy ta urośnie do około 6-8 centymetrów. To, jak trawnik finalnie będzie się prezentował, zależy nie tylko od umiejętności operatora, ale też precyzji sprzętu wykorzystanego do pracy.

Pamiętajmy, że zbyt niskie koszenie trawy może spowodować utratę estetycznego i zdrowego wyglądu. Ważne zatem, by wybierać kosiarkę, której parametry możemy dowolnie dostosowywać do gatunków trawy i potrzeb naszego ogrodu. Kosiarka samojezdna od John Deere X167R ma regulowaną wysokość cięcia. Siedząc wygodnie w fotelu, możemy za pomocą dźwigni zmieniać wysokość w skokach co 6mm. Warto również pamiętać aby przed pierwszym koszeniem zadbać o naostrzenie noży koszących, co znacznie wpłynie na wygląd naszej trawy.

 

Efektywna i szybka praca w ogrodzie

 

Kosiarki wyposażone w silniki o większej mocy w praktyce sprawniej pracują i lepiej sprawdzają się na bardziej wymagającym terenie. 

Posiadając dość duży trawnik (od 3000 do 6000 m2) musimy zwracać uwagę na wytrzymałość kupowanego sprzętu, szczególnie jeśli w przyszłości chcemy korzystać z dodatkowych elementów, jak na przykład przyczepki czy odśnieżarki. Większa moc sprawi też, że przy doposażeniu maszyna nadal będzie sprawnie pracować na pełnych obrotach.


Model X167R posiada silnik V-twin o mocy 12,36 kW przy 3050 obrotów na minutę, co gwarantuje długą żywotność sprzętu i jest wystarczające do płynnej pracy, nawet przy wyższej trawie. Na desce rozdzielczej czytelnie umieszczone są podstawowe informacje, takie jak liczba przepracowanych godzin czy stan napełnienia kosza. Pracę ułatwia intuicyjne, elektroniczne załączanie agregatu. Ponadto, w maszynie łatwo dotrzeć do podstawowych punktów serwisowych, jak np. miarka i filtry oleju. Dodatkowo interwały czasowe pomiędzy przeglądami znajdziemy na wewnętrznej stronie maski silnika, w widocznym miejscu.

 

Łatwy mechanizm i wzmocniona konstrukcja kosiarki

 

Przed zakupem kosiarki samojezdnej, warto sprawdzić jej system zbierania trawy. Dzięki temu, że skoszona trawa będzie trafiała do kosza, nie będziemy zmagać się z odwodnieniem korzeni czy trudnościami z nowożeniem trawnika. Istotne, czy kosz jest pojemny i łatwy w opróżnianiu.

 

- Jest kilka kluczowych elementów, na które warto zwracać uwagę podczas zakupu kosiarki samojezdnej. Sprawdzajmy przede wszystkim jakość sprzętu, który nas interesuje i to, czy wygodnie będzie się nam nim poruszać. W modelach takich jak John Deere X167R wprowadzamy rozwiązania usprawniające pracę operatora, takie jak solidna konstrukcja ramowa czy intuicyjnie rozmieszczone i proste w obsłudze elementy sterowania. Dwupedałowe sterowanie, które jest elementem wielu kosiarek umożliwia łatwe kontrolowanie prędkości i kierunku jazdy. Odpowiednia regulacja fotela to kolejny aspekt, na który warto zwrócić uwagę. To wszystko zwiększa komfort i bezpieczeństwo naszej pracy w ogrodzie - dodaje ekspert John Deere.

 

Dobra inwestycja - trawnik będzie Ci wdzięczny

Posiadając duży ogród powinniśmy zadbać o sprzęt odpowiedniej jakości, który nie tylko ułatwi naszą pracę, ale i sprawi, że będzie ona bardziej komfortowa, bezpieczna i wydajna.

Koszenie trawy może w prosty sposób stać się przyjemnością, od której trudno będzie nas oderwać, a odpowiednia pielęgnacja trawnika sprawiać, że z roku na rok będzie on w coraz to w lepszej kondycji. Nawet jeżeli dziś nie możemy pozwolić sobie na zakup maszyny, możemy rozważyć przejrzyste opcje finansowania. Kosiarki może zakupić w systemie 10 rat 0% dostępnym w każdym punkcie dealerskim John Deere. Zakup kosiarki John Deere serii X100 możliwy jest z opcją trzyletniej gwarancji lub gwarancji do 120 godzin pracy. 

Model X167R może wjechać na twój trawnik już w niedługo rozpoczynającym się sezonie. Zapraszamy do udziału w drugiej edycji rywalizacji o kosiarkę samojezdną John Deere X167R w konkursie „Zostań Mistrzem Trawników!”.

Strona konkursowa > Mistrz Trawników – John Deere (mistrztrawnikow.pl)

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…