Uprawa kukurydzy - herbicydy w walce z chwastami

01 kwiecień 2018
(0 Głosów)
Autor 
Musimy podjąć decyzję czy zastosujemy herbicyd po siewie (przed wchodami) – zabieg doglebowy czy po wschodach chwastów – zabieg nalistny

Powoli zbliżamy się do wysiewu kukurydzy. Wczesna wiosna to dobry moment na podjęcie decyzji dotyczącej wyboru technologii uprawy i przygotowania stanowiska pod uprawę. Czas też wybrać odpowiedni herbicyd likwidujący chwasty np. z glifosatem.

Odpowiednie przygotowanie pola pod uprawę kukurydzy to jedna z istotniejszych czynności agrotechnicznych, które determinują wysokość plonowania kukurydzy. Już na samym starcie należy zagwarantować młodym roślinom optymalne warunki rozwoju, by mogły w pełni ujawnić swój potencjał plonowania.

 

Ochrona herbicydowa przed chwastami w kukurydzy gwarancją wysokich plonów

Zabiegi uprawowe wykonywane przed siewem kukurydzy mają przede wszystkim wyrównać powierzchnię gleby, wymieszać z nią zastosowane nawozy oraz zabezpieczyć zgromadzoną zimą wodę, a skuteczne odchwaszczenie plantacji ma uwolnić ją od niepożądanych na polu roślin, które stanowią poważną konkurencję dla siewek kukurydzy. Trzeba zatem zdecydować się na najkorzystniejszy wariant ochrony herbicydowej przed chwastami. Wybór właściwej strategii nie polega jedynie na wyborze konkretnej substancji aktywnej, lecz także na wyborze odpowiedniego terminu wykonania zabiegu herbicydowego. Musimy podjąć decyzję czy zastosujemy herbicyd po siewie kukurydzy (przed wchodami) – zabieg doglebowy czy po wschodach chwastów – zabieg nalistny. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie metody kombinowanej. To rekomendowane zabiegi w tej uprawie.

Należy pamiętać, iż z uwagi na wysokie wymagania termiczne kukurydzy siejemy ją, gdy większość chwastów na polu już powschodziła. Skuteczny zabieg przy użyciu herbicydów powinien zapewnić czystość łanu na cały sezon uprawy kukurydzy. Istotne, by jak najbardziej zminimalizować populacje chwastów, najpóźniej do osiągnięcia przez rośliny kukurydzy fazy 6-8 liści. To niezbędny do spełnienia warunek, by wykonany oprysk herbicydowy okazał się skuteczny. Zabiegi przeprowadzone później są nie tylko trudne do wykonania, ale też i ich efekty nie są zadowalające.

 

Rodzaje zabiegów z użyciem herbicydu w walce z chwastami kukurydzy

Skuteczność doglebowych herbicydów zależna jest od temperatury i wilgotności gleby. Nie powinno się wykonywać tego typu zabiegów w przypadku wystąpienia suszy glebowej. W przypadku wyboru tego rodzaju odchwaszczania plantacji kukurydzy należy dużą uwagę poświęcić starannemu doprawieniu gleby, gdyż dobrze wyrównana powierzchnia gleby, bez grud, pozwala na utworzenie przez herbicydy nieprzepuszczalnej warstwy dla kiełkujących chwastów.

 

Niewątpliwie prostszym rozwiązaniem jest zabieg nalistny. Nie tylko łatwiej jest wybrać konkretną substancję aktywną, gdyż w trakcie dokonywania wyboru można już zidentyfikować większość gatunków chwastów, ich fazy rozwojowe, a także wstępnie określić stopień zachwaszczenia pola kukurydzy, co pozwala precyzyjnie określić dawkę herbicydu. Ponadto w przypadku suszy, w przeciwieństwie do zabiegu doglebowego, nie musimy martwić się o rezultat. To sprawia, iż ta metoda jest zdecydowanie częściej praktykowana w likwidacji chwastów w uprawach kukurydzy. Z kolei w uproszczonych metodach zwalczania zachwaszczenia na ogół stosuje się metodę kombinowaną. Polega ona na aplikacji przedsiewnej herbicydu nieselektywnego zawierającego glifosat, a następnie doglebowego herbicydu.

 

Jak działa glifosat w walce z chwastami kukurydzy?

Glifosat blokuje w roślinach chwastów proces syntezy aminokwasów, co prowadzi do zamierania całych roślin, od korzeni po wierzchołki wzrostu. Glifosat pobierany jest wyłącznie przez części bezpośrednio opryskane i nie jest absorbowany przez korzenie kukurydzy. Niszczy wszystkie jednoroczne i wieloletnie gatunki chwastów, w tym najbardziej uciążliwy dla kukurydzy perz i powój polny.

 

Wybierając tę substancję z glifosatem należy pamiętać o jej aplikacji minimum trzy dni przed wschodami kukurydzy. Jej zastosowanie zapewnia „czysty start”. Młode siewki kukurydzy rozwijają się bez konkurencji chwastów. Zabieg ten zapewnia mniejsze i wyrównane zachwaszczenie wtórne, ograniczenie występowania samosiewów oraz lepsze wykorzystanie herbicydów selektywnych. Wybór glifosatu ma także uzasadnienie w przypadku ograniczenia przez rolników liczby stosowanych zabiegów agrotechnicznych. Rezygnowanie z płużnych zabiegów uprawy roli poza zyskami oraz redukcją degradacji środowiska glebowego oraz przeciwdziałaniem erozji wietrznej może sprzyjać większemu zachwaszczeniu plantacji. Dotyczy to przede wszystkim uciążliwych chwastów wieloletnich takich, jak bylica pospolita, powój polny czy ostrożeń polny oraz perz.

 

Decydując się na wybór konkretnego herbicydu opartego na glifosacie warto także zwrócić uwagę na jego formulację. Preparaty herbicydowe na bazie soli potasowej glifosatu zapewniają wysoką koncentrację i zmniejszają o około 30% dawkę preparatu, co niewątpliwie redukuje koszty wykonania zabiegu, a ponadto rozszerzają efektywność działania preparatu w zakresie temperatur od 2 do 30ºC. Tego typu produkty wyróżnia szybkie pobieranie i przemieszczanie do korzeni substancji czynnej, możliwość stosowania w niesprzyjających warunkach i wysoka skuteczność działania również w twardej wodzie. Można je aplikować już po godzinie od opadów deszczu, a prace polowe rozpocząć nawet po 24 godzinach od wykonania zabiegu herbicydem. Przykładem takiego herbicydu jest Roundup Flex 480. Jego zastosowanie ułatwia wzrost kukurydzy w pierwszych fazach rozwojowych oraz ogranicza późniejszą ochronę herbicydową.

 

Przy wyborze technologii odchwaszczania upraw kukurydzy niezbędna jest wiedza na temat zarówno substancji aktywnych, jak i formulacji preparatów herbicydowych. Pomoże ona nie tylko skutecznie zredukować populacje chwastów na plantacjach kukurydzy, ale także i przeciwdziałać zjawisku wytworzenia się ich odporności i kompensacji. Warto pamiętać o naprzemiennym stosowaniu substancji aktywnych, zawsze przestrzegając wskazówek zawartych w etykiecie poszczególnych środków herbicydowych. Mieszaniny herbicydów powinny być sporządzone bezpośrednio przed ich aplikacją na polu uprawnym kukurydzy.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…