Rolnicy rozpoczęli żniwa wcześniej niż przed rokiem

19 lipiec 2018
(0 Głosów)
Autor 
Jakość zebranego ziarna jest zróżnicowana regionalnie

Ocenia się, że tegoroczne żniwa w zależności od regionu kraju rozpoczęły się znacznie wcześniej niż przed rokiem. Susza rolnicza występująca na znacznym obszarze Polski przyczyniła się do skrócenia okresu wegetacji zbóż, a w efekcie do szybszego ich dojrzewania – podaje KOWR.

Na terenie kraju odnotowano bardzo duże niedobory wody. Największe straty w uprawach odnotowano na glebach lekkich. Zgodnie z informacjami z OT KOWR z 12 lipca 2018 r. na terenie kraju realizowany jest zbiór jęczmienia ozimego. Najbardziej zaawansowane zbiory tego zboża są na zachodzie i południu kraju. W większości rejonów kraju rozpoczęto również zbiory innych ozimin. Pierwsze partie zboża są już kierowane do skupu. Jakość ziarna jest zróżnicowana regionalnie. Wzrost podaży jęczmienia ozimego do skupu spowodował, że w pierwszym tygodniu lipca 2018 r. cena jęczmienia uległa obniżeniu. Ceny pozostałych monitorowanych zbóż wzrosły. Zakłady zbożowe w ramach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 2–8 lipca 2018 r. pszenicę konsumpcyjną skupowano średnio po 708 zł/t, o 1% drożej niż w poprzednim tygodniu. Cena ta była również o 2% wyższa niż miesiąc wcześniej, ale o 2,5% niższa niż przed rokiem.

Ceny zbóż na rynku krajowym i unijnym

Na rynku unijnym w pierwszym tygodniu lipca 2018 r. przeciętna cena pszenicy konsumpcyjnej wyniosła 171 EUR/t (737 zł/t), 2% mniej niż w po-przednim tygodniu, ale o 1% więcej niż przed miesiącem. Krajowa cena pszenicy konsumpcyjnej wyrażona w walucie unijnej ukształtowała się na poziomie 164 EUR/t, o 4% niższym od średniej unijnej. Była ona także o 14,5% niższa niż w Niem-czech, o 9% niższa niż we Francji, ale o 3% wyższa niż w Czechach i o 5% wyższa niż na Słowacji1.

Za żyto konsumpcyjne przeciętnie w kraju uzyskiwano 570 zł/t, o 1% więcej niż tydzień wcześniej, ale o 1,5% mniej niż przed miesiącem. Jednocześnie zboże to było o 12% tańsze niż rok wcześniej.

Przeciętna cena zakupu jęczmienia paszowego ukształtowała się na poziomie 642 zł/t. Cena ta była o 5% niższa niż tydzień wcześniej i o 4,5% niższa niż przed miesiącem. Jęczmień paszowy był także o 1,5% tańszy niż przed rokiem.

Za jęczmień paszowy na obszarze UE płacono średnio 160 EUR/t (690 zł/t). Cena ta była o 1% wyższa niż w poprzednim tygodniu, ale o 4% niższa niż przed miesiącem. Krajowa cena jęczmienia wyrażona w euro (149 EUR/t) była o 7% niższa od średniej unijnej. Jednocześnie cena ta była o 18% niższa niż w Niemczech, o 13% niższa niż we Francji, ale o 22% wyższa niż na Słowacji.

Kukurydzę średnio w kraju sprzedawano po 693 zł/t wobec 690 zł/t w poprzednim tygodniu. Cena kukurydzy była o 0,5% wyższa od uzyskanej miesiąc wcześniej, ale o 3% niższa od notowanej przed rokiem.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…