Powstanie ogólnokrajowy program wapnowania gleb?

20 listopad 2018
(0 Głosów)
Autor 
Samorząd rolniczy od lat zabiega o wznowienie dopłat do wapnowania gleb Fot. zycierolnika.pl

Samorząd rolniczy wystąpił 9 listopada 2018 r. do ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego o ustanowienie ogólnokrajowego programu wsparcia wapnowania gleb.

Zdaniem Zarządu KRIR program dofinansowania odkwaszenia gleb mógłby być wzorowany na systemie sprawdzonym już w Polsce, a koordynowanym właśnie przez izby rolnicze. Samorząd zaznacza, że wysokość środków finansowych przeznaczonych na ten cel nie powinna być ograniczona limitem pomocy de minimis.


Dopłaty do odkwaszania gleb
Samorząd rolniczy od lat zabiega o wznowienie dopłat do wapnowania gleb, przedstawiając argumenty uzasadniające konieczność odkwaszania gleb w kontekście ochrony środowiska.

- Liczymy, że zgodnie z zapowiedziami nastąpi porozumienie pomiędzy resortami rolnictwa i środowiska w tej kwestii, ale koordynować działania powinien Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi - podała Krajowa Rada Izb Rolniczych.


Wprowadzenie pomocy do zakupu wapna nawozowego staje się sprawą pilną gdyż w całym kraju znajdują się gleby wymagające odkwaszenia i proces ten pogłębia się z każdym rokiem.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…