Potas i magnez niezbędne dla roślin w czasie suszy

05 grudzień 2018
(0 Głosów)
Autor 
Zespół K+S wraz z rolnikami z Wielkopolski i Kujaw fot. życierolnika.pl

W tym roku jak i w latach ubiegłych daje się zaobserwować zmiany klimatyczne oraz ekstremalne warunki pogodowe, które są stresem dla roślin i negatywnie wpływają na ich rozwój.

Szczególnie dotkliwa była tegoroczna susza, która zaburzyła optymalną równowagę wody i składników pokarmowych w roślinach. W takich sytuacjach na pomoc roślinom przychodzą potas i magnez, niezbędne składniki pokarmowe dla wzrostu i plonowania roślin.

 

Na konferencji K+S dyskutowano o roli potasu i magnezu w warunkach stresowych dla roślin oraz w jaki sposób zapewnić roślinom dostarczanie tych pierwiastków w jak najbardziej przyswajalnej formie, aby plony były wysokiej wydajności z dobrymi parametrami jakościowymi.

Potas i magnez przeciwdziałają czynnikom stresowym, takim jak np. susza, która jest skutkiem wysokiego nasłonecznienia i wysokiej temperatury oraz prowadzi do zmniejszenia dostępności wody i jest wyzwaniem dla roślin.

Potas działa m.in. jako ważny osmotyk. Kontroluje bilans wodny rośliny od momentu pobrania wody przez korzeń do jej uwolnienia przez aparat szparkowy w liściu. Ciśnienie osmotyczne jest utrzymywane przez potas we wszystkich komórkach, a rośliny mogą wchłaniać znacznie więcej i dłużej wodę porzez odsysanie z liści do korzeni, nawet gdy zaczyna się susza.

Magnez natomiast pełni bardzo ważne funkcje w fotosyntezie, asymilacji i transporcie składników. Odgrywa wiodącą rolę w uzyskaniu optymalnej wydajnosci energetycznej rośliny co jest konieczne do produkcji dużej ilości biomasy. Silny niedobór magnezu prowadzi do redukcji chlorofilu, który objawia się żółknięciem liści, co z kolei prowadzi do uszkodzenia i zamierania.

- Firma K+S przygotowała Superprodukty dla Superbohaterów. Granulowany siarczan magnezu ESTA Kieserit i Korn-Kali.

ESTA Kieserit zapewnia 100% rozpuszczalność składników i szybką ich dostępność dla roślin. Magnez pochodzący z kizerytu (jedyny, naturalny, oryginalny siarczan magnezu) zapewnia roślinom odpowiednią ilość tego ważnego makroskładnika. Siarka zawarta w nawozie w formie siarczanowej wspiera efektywne przemiany azotu w roślinie oraz w glebie i jest natychmiast dostępna dla rośliny po aplikacji, w przeciwieństwie do siarki elementarnej - powiedział Dominik Młodecki, dyrektor zarządzający i członek zarządu K+S.

- Korn-Kali to nawóz potasowy z sodem i kizerytem jest pomocny w nawożeniu. Dzięki temu, że wszystkie składniki pokarmowe są całkowicie rozpuszczalne w wodzie, są bezpośrednio dostępne dla rośliny- kontynuował Dominik Młodecki.

Oba Superprodukty w odpowiednich, zbilansowanych dawkach działają szybko i w sposób zrównoważony dostarczają składników pokarmowych każdej uprawie.

W panelu dyskusyjnym wzięli udział trzej Superbohaterowie - zaproszeni rolnicy z Kujaw i Wielkopolski, którzy podkreślali, że niezbędne jest systematyczne, przemyślane nawożenie składnikami pomagającymi i wspieracjącymi rośliny w trudnych warunkach stresowych, szczególnie podczas suszy.

 

 

 

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…