Sukces PIORiN w walce z nielegalnym handlem środkami ochrony roślin

24 czerwiec 2019
(0 Głosów)
Autor 
W trakcie trwania akcji inspektorzy PIORiN przeprowadzili 3 039 kontroli Fot. PIORiN

Działania kontrolne, przeprowadzone w ramach operacji Silver Axe IV, umożliwiły zarekwirowanie rekordowej ilości ponad 550 ton nielegalnych środków ochrony roślin. W ramach akcji w Polsce ujawniono aż 92 259,09 kg/l nielegalnych środków ochrony roślin, z czego 86 ton zatrzymano na granicy kraju.

Działania kontrolne trwały 2 miesiące i były prowadzone równolegle w wielu państwach europejskich w szczególności na obszarach przygranicznych. W Polsce akcja Silver Axe IV ukierunkowana była głównie na kontrole importu i eksportu środków ochrony roślin, prowadzone przy skoordynowaniu pracy trzech służb: PIORiN, KAS oraz Policji.

W trakcie trwania akcji inspektorzy PIORiN przeprowadzili 3 039 kontroli ukierunkowanych na wykrywanie nielegalnych, w tym podrobionych środków ochrony roślin w portach morskich, na lotniskach, lądowych przejścia granicznych, drogach przygranicznych i targowiskach, w składach celnych oraz wewnątrz kraju.

W bieżącym roku działania krajowe w ramach Silver Axe IV były bezpośrednio wspierane przez EUROPOL, którego przedstawiciele na zaproszenie Pana Andrzeja Chodkowskiego – Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa, wzięli udział w dniach 25-26 kwietnia br. w rewizji środków ochrony roślin wprowadzanych drogą morską, w trakcie której pobrano próbki środków ochrony roślin do badań laboratoryjnych właściwości fizyko-chemicznych.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa już po raz trzeci uczestniczyła w międzynarodowej operacji Silver Axe, prowadzonej pod patronatem EUROPOL-u w celu przeciwdziałania nielegalnemu, międzynarodowemu handlowi  podrobionymi środkami ochrony roślin.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…