Gorsza jakość ziemniaków i niższe zbiory w 2019 roku

31 grudzień 2019
(0 Głosów)
Autor 
Powierzchnia uprawy ziemniaków była w tym roku większa od ubiegłorocznej

GUS opublikował wynikowy szacunek płodów w 2019 roku. Zgodnie z danymi zbiory ziemniaków szacuje się na ok. 6,5 mln t tj. mniej od zbiorów ubiegłorocznych aż o ok. 13%.

Bardzo wysoka temperatura powietrza w czerwcu oraz brak opadów przypadały akurat na okres wiązania bulw i początkowego wzrostu masy ziemniaków. To właśnie w tym czasie zapotrzebowanie roślin  ziemniaka na wodę jest największe, a niekorzystne warunki znacząco ograniczyły ich potencjał plonotwórczy.

Wykopki ziemniaków rozpoczęto w sierpniu, a zakończono w drugiej dekadzie października. Jakość bulw ziemniaków z tegorocznych zbiorów jest niska i gorsza niż w roku ubiegłym. Plantatorzy zebrali dużo bulw drobnych i zdeformowanych.

Na podstawie wyników reprezentacyjnego badania czerwcowego ocenia się, że powierzchnia uprawy ziemniaków w 2019 r. (łącznie z powierzchnią w ogrodach przydomowych) była większa od ubiegłorocznej o ok. 3% i wyniosła ponad 300 tys. ha. Plony ziemniaków w bieżącym roku oszacowano na 214 dt/ha, tj. o ok. 37 dt/ha mniej od ubiegłorocznych (o ok. 15%). Zbiory ziemniaków zostały oszacowane na ok. 6,5 mln t, tj. o ok. 13% mniej od zbiorów ubiegłorocznych.

Zostaw swój komentarz

Upewnij się, że podałeś wszystkie informacje w polach wymaganych(*) Kod HTML nie jest dozwolony.

Nasze tytuły:

  • portal informacyjny: zycierolnika.pl
  • kwartalnik: " Życie Rolnika Magazyn Polski" 
Do
góry
Używamy plików cookie żeby usprawnić działanie naszej strony. Pozostając na naszej stronie, wyrażasz na to zgodę. More details…